Yamaha YZF-R1 WGP 50th Anniversary Specs
(2012)
Key Specs
In-line four, four-stroke
180 HP
182.10 PS / 134 kW
182.10 PS / 134 kW
33 MPG
7.13 L/100 km
40 MPG UK
7.13 L/100 km
40 MPG UK
6-speed
452 lbs
/ 205.9 kg
/ 205.9 kg
Yamaha YZF-R1 WGP 50th Anniversary General Information |
|
| Brand | Yamaha |
| Model | Yamaha YZF-R1 WGP 50th Anniversary |
| Start year | 2012 |
| Year | 2012 |
| Category | Sport |
| Factory Warranty (Years / miles) | 1 Year (Limited Factory Warranty) |
Yamaha YZF-R1 WGP 50th Anniversary Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | Aluminium Deltabox |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,415 mm (55.7 inches) |
| Length | 2,070 mm (81.5 inches) |
| Width | 714 mm (28.1 inches) |
| Height | 1,130 mm (44.5 inches) |
| Seat Height | 833 mm (32.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | - |
| Trail size | 102 mm (4.0 inches) |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | 120/70-ZR17 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 190/55-ZR17 |
| Front brakes | Double disc |
| Rear brakes | Single disc |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 310 mm (12.2 inches) |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 220 mm (8.7 inches) |
| Curb Weight (including fluids) | 205.9 kg (454.0 pounds) |
| Dry Weight | - |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | - |
| Fuel Tank Capacity | 18.17 litres (4.80 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | 43mm inverted fork |
| Front Suspension Travel | 119 mm (4.7 inches) |
| Rear Suspension | Single shock w/piggyback reservoir |
| Rear Suspension Travel | 102 mm (4.0 inches) |
Yamaha YZF-R1 WGP 50th Anniversary Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | In-line four, four-stroke |
| Engine details | Titanium intake valves |
| Fuel system | Injection. Fuel Injection with YCC-T and YCC-I |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 998.00 ccm (60.90 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 78.0 x 52.2 mm (3.1 x 2.1 inches) |
| Compression Ratio | 12.7:1 |
| Number of valves per cylinder | 4 |
| Camshaft Valvetrain Configuration | DOHC |
| Maximum power - Output - Horsepower | 182.10 HP (132.9 kW) @ 12500 RPM |
| Maximum torque | 115.50 Nm (11.8 kgf-m or 85.2 ft.lbs) @ 10000 RPM |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | Wet sump |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission type, final drive ratio | Chain |
| Clutch type | Slipper-type back torque-limiting clutch |
| Driveline | #530 O-ring chain |
Yamaha YZF-R1 WGP 50th Anniversary Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | 7.13 litres/100 km (14.0 km/l or 32.99 mpg) |
| CO2 emissions | 165.4 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Emissions | - |
Yamaha YZF-R1 WGP 50th Anniversary Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | TCI: Transistor Controlled Ignition |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | Electric |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How much horsepower does a Yamaha YZF-R1 WGP 50th Anniversary has?
The Yamaha YZF-R1 WGP 50th Anniversary has 182.10 HP (132.9 kW) @ 12500 RPM.
How tall (seat height) is a Yamaha YZF-R1 WGP 50th Anniversary?
The Yamaha YZF-R1 WGP 50th Anniversary seat height is 833 mm (32.8 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Yamaha YZF-R1 WGP 50th Anniversary has?
The Yamaha YZF-R1 WGP 50th Anniversary has 6 gears.
The Yamaha YZF-R1 WGP 50th Anniversary has 182.10 HP (132.9 kW) @ 12500 RPM.
How tall (seat height) is a Yamaha YZF-R1 WGP 50th Anniversary?
The Yamaha YZF-R1 WGP 50th Anniversary seat height is 833 mm (32.8 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Yamaha YZF-R1 WGP 50th Anniversary has?
The Yamaha YZF-R1 WGP 50th Anniversary has 6 gears.