Yamaha YZF-R1 Specs
(2006)
Key Specs
Twin, four-stroke
170 HP
172.58 PS / 127 kW
172.58 PS / 127 kW
5-speed
Yamaha YZF-R1 General Information |
|
| Brand | Yamaha |
| Model | Yamaha YZF-R1 |
| Start year | 2006 |
| Year | 2006 |
| Category | Sport |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Yamaha YZF-R1 Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | - |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,415 mm (55.7 inches) |
| Length | 2,085 mm (82.1 inches) |
| Width | 720 mm (28.3 inches) |
| Height | 1,105 mm (43.5 inches) |
| Seat Height | 835 mm (32.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | 135 mm (5.3 inches) |
| Trail size | - |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | 120/70-ZR17 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 190/50-ZR17 |
| Front brakes | Double disc |
| Rear brakes | Single disc |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 320 mm (12.6 inches) |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 220 mm (8.7 inches) |
| Curb Weight (including fluids) | - |
| Dry Weight | 173.0 kg (381.4 pounds) |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | 0.9976 HP/kg |
| Fuel Tank Capacity | 18.00 litres (4.76 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | - |
| Front Suspension Travel | - |
| Rear Suspension | Swingarm (Link suspension) |
| Rear Suspension Travel | - |
Yamaha YZF-R1 Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | Twin, four-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | Injection |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 998.00 ccm (60.90 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 77.0 x 53.6 mm (3.0 x 2.1 inches) |
| Compression Ratio | 12.4:1 |
| Number of valves per cylinder | 10 |
| Camshaft Valvetrain Configuration | DOHC |
| Maximum power - Output - Horsepower | 172.58 HP (126.0 kW) @ 12500 RPM |
| Maximum torque | 106.60 Nm (10.9 kgf-m or 78.6 ft.lbs) @ 10900 RPM |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | Wet Sump |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission type, final drive ratio | Chain |
| Clutch type | Wet, multiple-disc |
| Driveline | - |
Yamaha YZF-R1 Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Yamaha YZF-R1 Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | TCI (digital) |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | Electric |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How much horsepower does a Yamaha YZF-R1 has?
The Yamaha YZF-R1 has 172.58 HP (126.0 kW) @ 12500 RPM.
How much does a Yamaha YZF-R1 weighs?
The Yamaha YZF-R1 weighs 173.0 kg (381.4 pounds).
How tall (seat height) is a Yamaha YZF-R1?
The Yamaha YZF-R1 seat height is 835 mm (32.9 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Yamaha YZF-R1 has?
The Yamaha YZF-R1 has 5 gears.
The Yamaha YZF-R1 has 172.58 HP (126.0 kW) @ 12500 RPM.
How much does a Yamaha YZF-R1 weighs?
The Yamaha YZF-R1 weighs 173.0 kg (381.4 pounds).
How tall (seat height) is a Yamaha YZF-R1?
The Yamaha YZF-R1 seat height is 835 mm (32.9 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Yamaha YZF-R1 has?
The Yamaha YZF-R1 has 5 gears.