Yamaha YZF R1 Specs
(2002)
Key Specs
In-line four, four-stroke
150 HP
152.00 PS / 112 kW
152.00 PS / 112 kW
Yamaha YZF R1 General Information |
|
| Brand | Yamaha |
| Model | Yamaha YZF R1 |
| Start year | 2002 |
| Year | 2002 |
| Category | Sport |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Yamaha YZF R1 Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | - |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,395 mm (54.9 inches) |
| Length | 2,035 mm (80.1 inches) |
| Width | 705 mm (27.8 inches) |
| Height | 1,105 mm (43.5 inches) |
| Seat Height | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | 140 mm (5.5 inches) |
| Trail size | - |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | 120/70-ZR17 M/C 58W |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 190/50-ZR17 M/C 73W |
| Front brakes | Dual disc |
| Rear brakes | Single disc |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 298 mm (11.7 inches) |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 220 mm (8.7 inches) |
| Curb Weight (including fluids) | - |
| Dry Weight | 174.0 kg (383.6 pounds) |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | 0.8736 HP/kg |
| Fuel Tank Capacity | - |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | - |
| Front Suspension Travel | 120 mm (4.7 inches) |
| Rear Suspension | - |
| Rear Suspension Travel | 130 mm (5.1 inches) |
Yamaha YZF R1 Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | In-line four, four-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | - |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 998.00 ccm (60.90 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 74.0 x 58.0 mm (2.9 x 2.3 inches) |
| Compression Ratio | 11.8:1 |
| Number of valves per cylinder | 5 |
| Camshaft Valvetrain Configuration | - |
| Maximum power - Output - Horsepower | 152.00 HP (110.9 kW) @ 10500 RPM |
| Maximum torque | 104.90 Nm (10.7 kgf-m or 77.4 ft.lbs) @ 8500 RPM |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | - |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | - |
| Transmission type, final drive ratio | Chain |
| Clutch type | - |
| Driveline | - |
Yamaha YZF R1 Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Yamaha YZF R1 Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | - |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | Electric |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How much horsepower does a Yamaha YZF R1 has?
The Yamaha YZF R1 has 152.00 HP (110.9 kW) @ 10500 RPM.
How much does a Yamaha YZF R1 weighs?
The Yamaha YZF R1 weighs 174.0 kg (383.6 pounds).
How tall (seat height) is a Yamaha YZF R1?
The Yamaha YZF R1 seat height is 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting.
The Yamaha YZF R1 has 152.00 HP (110.9 kW) @ 10500 RPM.
How much does a Yamaha YZF R1 weighs?
The Yamaha YZF R1 weighs 174.0 kg (383.6 pounds).
How tall (seat height) is a Yamaha YZF R1?
The Yamaha YZF R1 seat height is 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting.