Yamaha YZ125 Specs
(2012)
Key Specs
Single cylinder, two-stroke
6-speed
207 lbs
/ 94.4 kg
/ 94.4 kg
Yamaha YZ125 General Information |
|
| Brand | Yamaha |
| Model | Yamaha YZ125 |
| Start year | 2012 |
| Year | 2012 |
| Category | Cross / motocross |
| Factory Warranty (Years / miles) | 30 Days |
Yamaha YZ125 Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | - |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,443 mm (56.8 inches) |
| Length | 2,136 mm (84.1 inches) |
| Width | - |
| Height | 1,316 mm (51.8 inches) |
| Seat Height | 998 mm (39.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | 386 mm (15.2 inches) |
| Trail size | - |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | 80/100-21 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 100/90-19 |
| Front brakes | Single disc. Hydraulic |
| Rear brakes | Single disc. Hydraulic |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 250 mm (9.8 inches) |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 245 mm (9.6 inches) |
| Curb Weight (including fluids) | 94.4 kg (208.0 pounds) |
| Dry Weight | - |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | - |
| Fuel Tank Capacity | 7.95 litres (2.10 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | Speed-sensitive system inverted fork |
| Front Suspension Travel | 300 mm (11.8 inches) |
| Rear Suspension | Fully adjustable single shock |
| Rear Suspension Travel | 315 mm (12.4 inches) |
Yamaha YZ125 Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | Single cylinder, two-stroke |
| Engine details | Reed-valve inducted |
| Fuel system | Carburettor. Mikuni TMX 38 |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 124.00 ccm (7.57 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 54.0 x 54.5 mm (2.1 x 2.1 inches) |
| Compression Ratio | 8.6:1 |
| Number of valves per cylinder | - |
| Camshaft Valvetrain Configuration | - |
| Maximum power - Output - Horsepower | - |
| Maximum torque | - |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | Wet sump |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission type, final drive ratio | Chain |
| Clutch type | Multiplate, wet |
| Driveline | - |
Yamaha YZ125 Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Yamaha YZ125 Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | CDI |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | - |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How tall (seat height) is a Yamaha YZ125?
The Yamaha YZ125 seat height is 998 mm (39.3 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Yamaha YZ125 has?
The Yamaha YZ125 has 6 gears.
The Yamaha YZ125 seat height is 998 mm (39.3 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Yamaha YZ125 has?
The Yamaha YZ125 has 6 gears.