Yamaha YW 100 - Beewee 100 Specs
(2007)
Key Specs
Single cylinder, two-stroke
Automatic
Yamaha YW 100 - Beewee 100 General Information |
|
| Brand | Yamaha |
| Model | Yamaha YW 100 - Beewee 100 |
| Start year | 2007 |
| Year | 2007 |
| Category | Scooter |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Yamaha YW 100 - Beewee 100 Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | - |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,270 mm (50.0 inches) |
| Length | 1,890 mm (74.4 inches) |
| Width | 705 mm (27.8 inches) |
| Height | 1,110 mm (43.7 inches) |
| Seat Height | 765 mm (30.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | 119 mm (4.7 inches) |
| Trail size | - |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | 120/90-10 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 130/90-10 |
| Front brakes | Single disc |
| Rear brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 150 mm (5.9 inches) |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | - |
| Curb Weight (including fluids) | - |
| Dry Weight | 91.0 kg (200.6 pounds) |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | - |
| Fuel Tank Capacity | 5.70 litres (1.51 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | Telescopic hydraulic fork |
| Front Suspension Travel | - |
| Rear Suspension | Swingarm with hydraulic single shock |
| Rear Suspension Travel | - |
Yamaha YW 100 - Beewee 100 Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | Single cylinder, two-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | - |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 101.00 ccm (6.16 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 52.0 x 47.6 mm (2.0 x 1.9 inches) |
| Compression Ratio | 6.6:1 |
| Number of valves per cylinder | - |
| Camshaft Valvetrain Configuration | - |
| Maximum power - Output - Horsepower | - |
| Maximum torque | - |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Air |
| Lubrication system | Yamaha Autolube |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | Automatic |
| Transmission type, final drive ratio | Belt |
| Clutch type | - |
| Driveline | - |
Yamaha YW 100 - Beewee 100 Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Yamaha YW 100 - Beewee 100 Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | CDI |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | Electric & kick |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How much does a Yamaha YW 100 - Beewee 100 weighs?
The Yamaha YW 100 - Beewee 100 weighs 91.0 kg (200.6 pounds).
How tall (seat height) is a Yamaha YW 100 - Beewee 100?
The Yamaha YW 100 - Beewee 100 seat height is 765 mm (30.1 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Yamaha YW 100 - Beewee 100 has?
The Yamaha YW 100 - Beewee 100 has Automatic gears.
The Yamaha YW 100 - Beewee 100 weighs 91.0 kg (200.6 pounds).
How tall (seat height) is a Yamaha YW 100 - Beewee 100?
The Yamaha YW 100 - Beewee 100 seat height is 765 mm (30.1 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Yamaha YW 100 - Beewee 100 has?
The Yamaha YW 100 - Beewee 100 has Automatic gears.