Yamaha YP 250 Majesty Deluxe Specs
(1999)
Key Specs
Single cylinder, four-stroke
20 HP
20.00 PS / 15 kW
20.00 PS / 15 kW
75 Mph
120.0 km/h
120.0 km/h
Yamaha YP 250 Majesty Deluxe General Information |
|
| Brand | Yamaha |
| Model | Yamaha YP 250 Majesty Deluxe |
| Start year | 1999 |
| Year | 1999 |
| Category | Scooter |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Yamaha YP 250 Majesty Deluxe Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | - |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,500 mm (59.1 inches) |
| Length | - |
| Width | - |
| Height | - |
| Seat Height | - |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | - |
| Trail size | - |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | - |
| Rear Tyres - Rims dimensions | - |
| Front brakes | - |
| Rear brakes | - |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | - |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | - |
| Curb Weight (including fluids) | - |
| Dry Weight | 158.0 kg (348.3 pounds) |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | 0.1266 HP/kg |
| Fuel Tank Capacity | 11.00 litres (2.91 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | - |
| Front Suspension Travel | - |
| Rear Suspension | - |
| Rear Suspension Travel | - |
Yamaha YP 250 Majesty Deluxe Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | Single cylinder, four-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | - |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 249.00 ccm (15.19 cubic inches) |
| Bore x Stroke | - |
| Compression Ratio | - |
| Number of valves per cylinder | - |
| Camshaft Valvetrain Configuration | - |
| Maximum power - Output - Horsepower | 20.00 HP (14.6 kW) @ 6500 RPM |
| Maximum torque | - |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | - |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | - |
| Transmission type, final drive ratio | - |
| Clutch type | - |
| Driveline | - |
Yamaha YP 250 Majesty Deluxe Performance |
|
| Top Speed | 120.0 km/h (74.6 mph) |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Yamaha YP 250 Majesty Deluxe Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | - |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | - |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How much horsepower does a Yamaha YP 250 Majesty Deluxe has?
The Yamaha YP 250 Majesty Deluxe has 20.00 HP (14.6 kW) @ 6500 RPM.
How fast is a Yamaha YP 250 Majesty Deluxe?
The Yamaha YP 250 Majesty Deluxe top speed is 120.0 km/h (74.6 mph).
How much does a Yamaha YP 250 Majesty Deluxe weighs?
The Yamaha YP 250 Majesty Deluxe weighs 158.0 kg (348.3 pounds).
The Yamaha YP 250 Majesty Deluxe has 20.00 HP (14.6 kW) @ 6500 RPM.
How fast is a Yamaha YP 250 Majesty Deluxe?
The Yamaha YP 250 Majesty Deluxe top speed is 120.0 km/h (74.6 mph).
How much does a Yamaha YP 250 Majesty Deluxe weighs?
The Yamaha YP 250 Majesty Deluxe weighs 158.0 kg (348.3 pounds).