Yamaha YFZ450R Specs
(2010)
Key Specs
V2, four-stroke
5-speed
403 lbs
/ 183.7 kg
/ 183.7 kg
Yamaha YFZ450R General Information |
|
| Brand | Yamaha |
| Model | Yamaha YFZ450R |
| Start year | 2010 |
| Year | 2010 |
| Category | ATV |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Yamaha YFZ450R Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | - |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,270 mm (50.0 inches) |
| Length | 1,796 mm (70.7 inches) |
| Width | 1,240 mm (48.8 inches) |
| Height | 1,064 mm (41.9 inches) |
| Seat Height | 810 mm (31.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | 114 mm (4.5 inches) |
| Trail size | - |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | 21/7-AT10 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 20/10-AT9 |
| Front brakes | Double disc |
| Rear brakes | Single disc |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | - |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | - |
| Curb Weight (including fluids) | 183.7 kg (405.0 pounds) |
| Dry Weight | - |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | - |
| Fuel Tank Capacity | 9.84 litres (2.60 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | Independent double wishbone, w/Kashima coated piggy back shocks, High/Low speed compression, rebound and threaded preload adjustment, 9.8-in travel |
| Front Suspension Travel | - |
| Rear Suspension | Cast aluminum swingarm w/piggyback High/Low speed compression, rebound and threaded preload adjustment, 11.0-in travel |
| Rear Suspension Travel | - |
Yamaha YFZ450R Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | V2, four-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | Injection. Yamaha Fuel Injection (YFI) , 42mm |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 449.00 ccm (27.40 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 95.0 x 63.4 mm (3.7 x 2.5 inches) |
| Compression Ratio | 11.6:1 |
| Number of valves per cylinder | 5 |
| Camshaft Valvetrain Configuration | DOHC |
| Maximum power - Output - Horsepower | - |
| Maximum torque | - |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | - |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission type, final drive ratio | Chain |
| Clutch type | - |
| Driveline | - |
Yamaha YFZ450R Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Yamaha YFZ450R Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | Digital TCI: Transistor Controlled Ignition |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | Electric |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How tall (seat height) is a Yamaha YFZ450R?
The Yamaha YFZ450R seat height is 810 mm (31.9 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Yamaha YFZ450R has?
The Yamaha YFZ450R has 5 gears.
The Yamaha YFZ450R seat height is 810 mm (31.9 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Yamaha YFZ450R has?
The Yamaha YFZ450R has 5 gears.