Yamaha YFM350R Raptor Specs
(2011)
Key Specs
Single cylinder, four-stroke
419 lbs
/ 190.0 kg
/ 190.0 kg
Yamaha YFM350R Raptor General Information |
|
| Brand | Yamaha |
| Model | Yamaha YFM350R Raptor |
| Start year | 2011 |
| Year | 2011 |
| Category | ATV |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Yamaha YFM350R Raptor Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | - |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,210 mm (47.6 inches) |
| Length | 1,740 mm (68.5 inches) |
| Width | 1,090 mm (42.9 inches) |
| Height | 1,095 mm (43.1 inches) |
| Seat Height | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | 115 mm (4.5 inches) |
| Trail size | - |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | 21/7-10 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 20/10-9 |
| Front brakes | Double disc |
| Rear brakes | Single disc |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | - |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | - |
| Curb Weight (including fluids) | 190.0 kg (418.9 pounds) |
| Dry Weight | - |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | - |
| Fuel Tank Capacity | 9.00 litres (2.38 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | Independent double wishbone |
| Front Suspension Travel | - |
| Rear Suspension | Swingarm |
| Rear Suspension Travel | - |
Yamaha YFM350R Raptor Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | Single cylinder, four-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | Carburettor. Mikuni BSR |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 348.00 ccm (21.23 cubic inches) |
| Bore x Stroke | - |
| Compression Ratio | - |
| Number of valves per cylinder | - |
| Camshaft Valvetrain Configuration | SOHC |
| Maximum power - Output - Horsepower | - |
| Maximum torque | - |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Air |
| Lubrication system | Wet sump |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | - |
| Transmission type, final drive ratio | - |
| Clutch type | - |
| Driveline | - |
Yamaha YFM350R Raptor Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Yamaha YFM350R Raptor Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | DC - CDI |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | Electric |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How tall (seat height) is a Yamaha YFM350R Raptor?
The Yamaha YFM350R Raptor seat height is 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting.
The Yamaha YFM350R Raptor seat height is 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting.