Yamaha YBR125 Custom Specs
(2011)
Key Specs
Single cylinder, four-stroke
10 HP
10.06 PS / 7 kW
10.06 PS / 7 kW
5-speed
284 lbs
/ 129.0 kg
/ 129.0 kg
Yamaha YBR125 Custom General Information |
|
| Brand | Yamaha |
| Model | Yamaha YBR125 Custom |
| Start year | 2011 |
| Year | 2011 |
| Category | Custom / cruiser |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Yamaha YBR125 Custom Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | Diamond Shaped |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,290 mm (50.8 inches) |
| Length | 2,055 mm (80.9 inches) |
| Width | 845 mm (33.3 inches) |
| Height | 1,125 mm (44.3 inches) |
| Seat Height | 760 mm (29.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | 140 mm (5.5 inches) |
| Trail size | 90 mm (3.5 inches) |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | 3.00-18 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 3.50-16 |
| Front brakes | Double disc |
| Rear brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 245 mm (9.6 inches) |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 130 mm (5.1 inches) |
| Curb Weight (including fluids) | 129.0 kg (284.4 pounds) |
| Dry Weight | - |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | - |
| Fuel Tank Capacity | 12.00 litres (3.17 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | Telescopic forks |
| Front Suspension Travel | 120 mm (4.7 inches) |
| Rear Suspension | Swingarm |
| Rear Suspension Travel | 105 mm (4.1 inches) |
Yamaha YBR125 Custom Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | Single cylinder, four-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | Injection |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 124.00 ccm (7.57 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 54.0 x 54.0 mm (2.1 x 2.1 inches) |
| Compression Ratio | 10.0:1 |
| Number of valves per cylinder | - |
| Camshaft Valvetrain Configuration | SOHC |
| Maximum power - Output - Horsepower | 10.06 HP (7.3 kW) @ 7800 RPM |
| Maximum torque | 9.60 Nm (1.0 kgf-m or 7.1 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Air |
| Lubrication system | - |
| Engine oil capacity | 1.20 litres (1.27 quarts) |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission type, final drive ratio | - |
| Clutch type | Wet, multiple-disc coil spring |
| Driveline | - |
Yamaha YBR125 Custom Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Yamaha YBR125 Custom Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | TCI |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | Electric & kick |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How much horsepower does a Yamaha YBR125 Custom has?
The Yamaha YBR125 Custom has 10.06 HP (7.3 kW) @ 7800 RPM.
How tall (seat height) is a Yamaha YBR125 Custom?
The Yamaha YBR125 Custom seat height is 760 mm (29.9 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Yamaha YBR125 Custom has?
The Yamaha YBR125 Custom has 5 gears.
The Yamaha YBR125 Custom has 10.06 HP (7.3 kW) @ 7800 RPM.
How tall (seat height) is a Yamaha YBR125 Custom?
The Yamaha YBR125 Custom seat height is 760 mm (29.9 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Yamaha YBR125 Custom has?
The Yamaha YBR125 Custom has 5 gears.