Yamaha XZ 550 Specs
(1984)
Key Specs
V2, four-stroke
49 HP
50.00 PS / 37 kW
50.00 PS / 37 kW
111 Mph
178.0 km/h
178.0 km/h
5-speed
487 lbs
/ 221.0 kg
/ 221.0 kg
Yamaha XZ 550 General Information |
|
| Brand | Yamaha |
| Model | Yamaha XZ 550 |
| Start year | 1984 |
| Year | 1984 |
| Category | Touring |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Yamaha XZ 550 Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | - |
| Seat details | - |
| Wheelbase | - |
| Length | - |
| Width | - |
| Height | - |
| Seat Height | - |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | - |
| Trail size | - |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | 90/90-18 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 4.25/85-18 |
| Front brakes | Dual disc |
| Rear brakes | Expanding brake |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | - |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | - |
| Curb Weight (including fluids) | 221.0 kg (487.2 pounds) |
| Dry Weight | - |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | - |
| Fuel Tank Capacity | 17.00 litres (4.49 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | - |
| Front Suspension Travel | - |
| Rear Suspension | - |
| Rear Suspension Travel | - |
Yamaha XZ 550 Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | V2, four-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | - |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 553.00 ccm (33.74 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 80.0 x 55.0 mm (3.1 x 2.2 inches) |
| Compression Ratio | 10.5:1 |
| Number of valves per cylinder | 4 |
| Camshaft Valvetrain Configuration | DOHC |
| Maximum power - Output - Horsepower | 50.00 HP (36.5 kW) @ 9000 RPM |
| Maximum torque | - |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | - |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission type, final drive ratio | Shaft drive (cardan) |
| Clutch type | - |
| Driveline | - |
Yamaha XZ 550 Performance |
|
| Top Speed | 178.0 km/h (110.6 mph) |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Yamaha XZ 550 Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | - |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | - |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How much horsepower does a Yamaha XZ 550 has?
The Yamaha XZ 550 has 50.00 HP (36.5 kW) @ 9000 RPM.
How fast is a Yamaha XZ 550?
The Yamaha XZ 550 top speed is 178.0 km/h (110.6 mph).
How many gears does a Yamaha XZ 550 has?
The Yamaha XZ 550 has 5 gears.
The Yamaha XZ 550 has 50.00 HP (36.5 kW) @ 9000 RPM.
How fast is a Yamaha XZ 550?
The Yamaha XZ 550 top speed is 178.0 km/h (110.6 mph).
How many gears does a Yamaha XZ 550 has?
The Yamaha XZ 550 has 5 gears.