Yamaha XVZ 1300 TF Royal Star Venture Specs
(2002)
Key Specs
V4, four-stroke
97 HP
98.00 PS / 72 kW
98.00 PS / 72 kW
Yamaha XVZ 1300 TF Royal Star Venture General Information |
|
| Brand | Yamaha |
| Model | Yamaha XVZ 1300 TF Royal Star Venture |
| Start year | 2002 |
| Year | 2002 |
| Category | Custom / cruiser |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Yamaha XVZ 1300 TF Royal Star Venture Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | - |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,705 mm (67.1 inches) |
| Length | 2,705 mm (106.5 inches) |
| Width | 900 mm (35.4 inches) |
| Height | 1,565 mm (61.6 inches) |
| Seat Height | 750 mm (29.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | 155 mm (6.1 inches) |
| Trail size | - |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | 150/80-16 71H |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 150/90-15 M/C 74H |
| Front brakes | Dual disc |
| Rear brakes | Single disc |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 298 mm (11.7 inches) |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 320 mm (12.6 inches) |
| Curb Weight (including fluids) | - |
| Dry Weight | 377.0 kg (831.1 pounds) |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | 0.2599 HP/kg |
| Fuel Tank Capacity | - |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | - |
| Front Suspension Travel | 140 mm (5.5 inches) |
| Rear Suspension | - |
| Rear Suspension Travel | 110 mm (4.3 inches) |
Yamaha XVZ 1300 TF Royal Star Venture Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | V4, four-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | - |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 1294.00 ccm (78.96 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 79.0 x 66.0 mm (3.1 x 2.6 inches) |
| Compression Ratio | 10.0:1 |
| Number of valves per cylinder | 4 |
| Camshaft Valvetrain Configuration | DOHC |
| Maximum power - Output - Horsepower | 98.00 HP (71.5 kW) @ 6000 RPM |
| Maximum torque | 118.00 Nm (12.0 kgf-m or 87.0 ft.lbs) @ 4500 RPM |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | - |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | - |
| Transmission type, final drive ratio | - |
| Clutch type | - |
| Driveline | - |
Yamaha XVZ 1300 TF Royal Star Venture Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Yamaha XVZ 1300 TF Royal Star Venture Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | - |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | - |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How much horsepower does a Yamaha XVZ 1300 TF Royal Star Venture has?
The Yamaha XVZ 1300 TF Royal Star Venture has 98.00 HP (71.5 kW) @ 6000 RPM.
How much does a Yamaha XVZ 1300 TF Royal Star Venture weighs?
The Yamaha XVZ 1300 TF Royal Star Venture weighs 377.0 kg (831.1 pounds).
How tall (seat height) is a Yamaha XVZ 1300 TF Royal Star Venture?
The Yamaha XVZ 1300 TF Royal Star Venture seat height is 750 mm (29.5 inches) If adjustable, lowest setting.
The Yamaha XVZ 1300 TF Royal Star Venture has 98.00 HP (71.5 kW) @ 6000 RPM.
How much does a Yamaha XVZ 1300 TF Royal Star Venture weighs?
The Yamaha XVZ 1300 TF Royal Star Venture weighs 377.0 kg (831.1 pounds).
How tall (seat height) is a Yamaha XVZ 1300 TF Royal Star Venture?
The Yamaha XVZ 1300 TF Royal Star Venture seat height is 750 mm (29.5 inches) If adjustable, lowest setting.