Yamaha XVZ 1300 A Royal Star Specs
(1999)
Key Specs
V4, four-stroke
73 HP
74.00 PS / 54 kW
74.00 PS / 54 kW
109 Mph
175.0 km/h
175.0 km/h
341 MPG
0.69 L/100 km
409 MPG UK
0.69 L/100 km
409 MPG UK
5-speed
728 lbs
/ 330.0 kg
/ 330.0 kg
Yamaha XVZ 1300 A Royal Star General Information |
|
| Brand | Yamaha |
| Model | Yamaha XVZ 1300 A Royal Star |
| Start year | 1999 |
| Year | 1999 |
| Category | Custom / cruiser |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Yamaha XVZ 1300 A Royal Star Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | - |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,695 mm (66.7 inches) |
| Length | - |
| Width | - |
| Height | - |
| Seat Height | 710 mm (28.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | - |
| Trail size | - |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | 150/80-H16 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 150/90-H15 |
| Front brakes | Dual disc |
| Rear brakes | Single disc |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 298 mm (11.7 inches) |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 320 mm (12.6 inches) |
| Curb Weight (including fluids) | 330.0 kg (727.5 pounds) |
| Dry Weight | - |
| Front Percentage of Weight | 47.0 |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | - |
| Fuel Tank Capacity | 18.00 litres (4.76 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | - |
| Front Suspension Travel | 140 mm (5.5 inches) |
| Rear Suspension | - |
| Rear Suspension Travel | 96 mm (3.8 inches) |
Yamaha XVZ 1300 A Royal Star Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | V4, four-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | - |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 1294.00 ccm (78.96 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 79.0 x 66.0 mm (3.1 x 2.6 inches) |
| Compression Ratio | 10.0:1 |
| Number of valves per cylinder | 4 |
| Camshaft Valvetrain Configuration | - |
| Maximum power - Output - Horsepower | 74.00 HP (54.0 kW) @ 5000 RPM |
| Maximum torque | 110.00 Nm (11.2 kgf-m or 81.1 ft.lbs) @ 3500 RPM |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | - |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission type, final drive ratio | Shaft drive (cardan) |
| Clutch type | - |
| Driveline | - |
Yamaha XVZ 1300 A Royal Star Performance |
|
| Top Speed | 175.0 km/h (108.7 mph) |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | 5.000 seconds |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | 15.300 seconds |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | 0.69 litres/100 km (144.9 km/l or 340.90 mpg) |
| CO2 emissions | 16.0 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Emissions | - |
Yamaha XVZ 1300 A Royal Star Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | - |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | Electric |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How much horsepower does a Yamaha XVZ 1300 A Royal Star has?
The Yamaha XVZ 1300 A Royal Star has 74.00 HP (54.0 kW) @ 5000 RPM.
How fast is a Yamaha XVZ 1300 A Royal Star?
The Yamaha XVZ 1300 A Royal Star top speed is 175.0 km/h (108.7 mph).
How tall (seat height) is a Yamaha XVZ 1300 A Royal Star?
The Yamaha XVZ 1300 A Royal Star seat height is 710 mm (28.0 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Yamaha XVZ 1300 A Royal Star has?
The Yamaha XVZ 1300 A Royal Star has 5 gears.
The Yamaha XVZ 1300 A Royal Star has 74.00 HP (54.0 kW) @ 5000 RPM.
How fast is a Yamaha XVZ 1300 A Royal Star?
The Yamaha XVZ 1300 A Royal Star top speed is 175.0 km/h (108.7 mph).
How tall (seat height) is a Yamaha XVZ 1300 A Royal Star?
The Yamaha XVZ 1300 A Royal Star seat height is 710 mm (28.0 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Yamaha XVZ 1300 A Royal Star has?
The Yamaha XVZ 1300 A Royal Star has 5 gears.