Yamaha XVS 250 DragStar Specs
(2004)
Key Specs
V2, four-stroke
20 HP
20.78 PS / 15 kW
20.78 PS / 15 kW
Yamaha XVS 250 DragStar General Information |
|
| Brand | Yamaha |
| Model | Yamaha XVS 250 DragStar |
| Start year | 2004 |
| Year | 2004 |
| Category | Custom / cruiser |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Yamaha XVS 250 DragStar Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | - |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,530 mm (60.2 inches) |
| Length | 2,320 mm (91.3 inches) |
| Width | 910 mm (35.8 inches) |
| Height | 1,075 mm (42.3 inches) |
| Seat Height | 670 mm (26.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | 150 mm (5.9 inches) |
| Trail size | - |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | 80/100-18 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 130/90-15 |
| Front brakes | Single disc |
| Rear brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 282 mm (11.1 inches) |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 130 mm (5.1 inches) |
| Curb Weight (including fluids) | - |
| Dry Weight | 147.0 kg (324.1 pounds) |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | 0.1414 HP/kg |
| Fuel Tank Capacity | - |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Front Suspension Travel | 140 mm (5.5 inches) |
| Rear Suspension | Swingarm |
| Rear Suspension Travel | 100 mm (3.9 inches) |
Yamaha XVS 250 DragStar Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | V2, four-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | - |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 249.00 ccm (15.19 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 49.0 x 66.0 mm (1.9 x 2.6 inches) |
| Compression Ratio | 10.0:1 |
| Number of valves per cylinder | 1 |
| Camshaft Valvetrain Configuration | SOHC |
| Maximum power - Output - Horsepower | 20.78 HP (15.2 kW) @ 10000 RPM |
| Maximum torque | 20.70 Nm (2.1 kgf-m or 15.3 ft.lbs) @ 2100 RPM |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Air |
| Lubrication system | - |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | - |
| Transmission type, final drive ratio | - |
| Clutch type | - |
| Driveline | - |
Yamaha XVS 250 DragStar Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Yamaha XVS 250 DragStar Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | - |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | - |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How much horsepower does a Yamaha XVS 250 DragStar has?
The Yamaha XVS 250 DragStar has 20.78 HP (15.2 kW) @ 10000 RPM.
How much does a Yamaha XVS 250 DragStar weighs?
The Yamaha XVS 250 DragStar weighs 147.0 kg (324.1 pounds).
How tall (seat height) is a Yamaha XVS 250 DragStar?
The Yamaha XVS 250 DragStar seat height is 670 mm (26.4 inches) If adjustable, lowest setting.
The Yamaha XVS 250 DragStar has 20.78 HP (15.2 kW) @ 10000 RPM.
How much does a Yamaha XVS 250 DragStar weighs?
The Yamaha XVS 250 DragStar weighs 147.0 kg (324.1 pounds).
How tall (seat height) is a Yamaha XVS 250 DragStar?
The Yamaha XVS 250 DragStar seat height is 670 mm (26.4 inches) If adjustable, lowest setting.