Yamaha XVS 250 Drag Star Specs
(2002)
Key Specs
V2, four-stroke
21 HP
21.10 PS / 16 kW
21.10 PS / 16 kW
Yamaha XVS 250 Drag Star General Information |
|
| Brand | Yamaha |
| Model | Yamaha XVS 250 Drag Star |
| Start year | 2002 |
| Year | 2002 |
| Category | Custom / cruiser |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Yamaha XVS 250 Drag Star Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | - |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,530 mm (60.2 inches) |
| Length | 2,320 mm (91.3 inches) |
| Width | 910 mm (35.8 inches) |
| Height | 1,075 mm (42.3 inches) |
| Seat Height | 670 mm (26.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | 150 mm (5.9 inches) |
| Trail size | - |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | 80/100-18 47P |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 130/90-15 M/C 66P |
| Front brakes | Single disc |
| Rear brakes | Expanding brake |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 282 mm (11.1 inches) |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 130 mm (5.1 inches) |
| Curb Weight (including fluids) | - |
| Dry Weight | 147.0 kg (324.1 pounds) |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | 0.1435 HP/kg |
| Fuel Tank Capacity | - |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | - |
| Front Suspension Travel | 1,000 mm (39.4 inches) |
| Rear Suspension | - |
| Rear Suspension Travel | 100 mm (3.9 inches) |
Yamaha XVS 250 Drag Star Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | V2, four-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | - |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 249.00 ccm (15.19 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 49.0 x 66.0 mm (1.9 x 2.6 inches) |
| Compression Ratio | 10.0:1 |
| Number of valves per cylinder | 2 |
| Camshaft Valvetrain Configuration | SOHC |
| Maximum power - Output - Horsepower | 21.10 HP (15.4 kW) @ 8000 RPM |
| Maximum torque | 20.70 Nm (2.1 kgf-m or 15.3 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Air |
| Lubrication system | - |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | - |
| Transmission type, final drive ratio | - |
| Clutch type | - |
| Driveline | - |
Yamaha XVS 250 Drag Star Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Yamaha XVS 250 Drag Star Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | - |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | - |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How much horsepower does a Yamaha XVS 250 Drag Star has?
The Yamaha XVS 250 Drag Star has 21.10 HP (15.4 kW) @ 8000 RPM.
How much does a Yamaha XVS 250 Drag Star weighs?
The Yamaha XVS 250 Drag Star weighs 147.0 kg (324.1 pounds).
How tall (seat height) is a Yamaha XVS 250 Drag Star?
The Yamaha XVS 250 Drag Star seat height is 670 mm (26.4 inches) If adjustable, lowest setting.
The Yamaha XVS 250 Drag Star has 21.10 HP (15.4 kW) @ 8000 RPM.
How much does a Yamaha XVS 250 Drag Star weighs?
The Yamaha XVS 250 Drag Star weighs 147.0 kg (324.1 pounds).
How tall (seat height) is a Yamaha XVS 250 Drag Star?
The Yamaha XVS 250 Drag Star seat height is 670 mm (26.4 inches) If adjustable, lowest setting.