Yamaha XVS 125 Drag Star Specs
(2003)
Key Specs
V2, four-stroke
13 HP
12.80 PS / 9 kW
12.80 PS / 9 kW
Yamaha XVS 125 Drag Star General Information |
|
| Brand | Yamaha |
| Model | Yamaha XVS 125 Drag Star |
| Start year | 2003 |
| Year | 2003 |
| Category | Custom / cruiser |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Yamaha XVS 125 Drag Star Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | - |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,495 mm (58.9 inches) |
| Length | - |
| Width | - |
| Height | - |
| Seat Height | 665 mm (26.2 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | - |
| Trail size | - |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | - |
| Rear Tyres - Rims dimensions | - |
| Front brakes | - |
| Rear brakes | - |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | - |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | - |
| Curb Weight (including fluids) | - |
| Dry Weight | 135.0 kg (297.6 pounds) |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | 0.0948 HP/kg |
| Fuel Tank Capacity | 11.00 litres (2.91 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | - |
| Front Suspension Travel | - |
| Rear Suspension | - |
| Rear Suspension Travel | - |
Yamaha XVS 125 Drag Star Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | V2, four-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | - |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 124.00 ccm (7.57 cubic inches) |
| Bore x Stroke | - |
| Compression Ratio | - |
| Number of valves per cylinder | - |
| Camshaft Valvetrain Configuration | OHC |
| Maximum power - Output - Horsepower | 12.80 HP (9.3 kW) @ 10000 RPM |
| Maximum torque | 9.40 Nm (1.0 kgf-m or 6.9 ft.lbs) @ 8500 RPM |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | - |
| Lubrication system | - |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | - |
| Transmission type, final drive ratio | - |
| Clutch type | - |
| Driveline | - |
Yamaha XVS 125 Drag Star Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Yamaha XVS 125 Drag Star Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | - |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | - |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How much horsepower does a Yamaha XVS 125 Drag Star has?
The Yamaha XVS 125 Drag Star has 12.80 HP (9.3 kW) @ 10000 RPM.
How much does a Yamaha XVS 125 Drag Star weighs?
The Yamaha XVS 125 Drag Star weighs 135.0 kg (297.6 pounds).
How tall (seat height) is a Yamaha XVS 125 Drag Star?
The Yamaha XVS 125 Drag Star seat height is 665 mm (26.2 inches) If adjustable, lowest setting.
The Yamaha XVS 125 Drag Star has 12.80 HP (9.3 kW) @ 10000 RPM.
How much does a Yamaha XVS 125 Drag Star weighs?
The Yamaha XVS 125 Drag Star weighs 135.0 kg (297.6 pounds).
How tall (seat height) is a Yamaha XVS 125 Drag Star?
The Yamaha XVS 125 Drag Star seat height is 665 mm (26.2 inches) If adjustable, lowest setting.