Yamaha XVS 1100 Drag Star Specs
(2002)
Key Specs
V2, four-stroke
61 HP
62.00 PS / 46 kW
62.00 PS / 46 kW
Yamaha XVS 1100 Drag Star General Information |
|
| Brand | Yamaha |
| Model | Yamaha XVS 1100 Drag Star |
| Start year | 2002 |
| Year | 2002 |
| Category | Custom / cruiser |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Yamaha XVS 1100 Drag Star Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | - |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,640 mm (64.6 inches) |
| Length | 2,405 mm (94.7 inches) |
| Width | 895 mm (35.2 inches) |
| Height | 1,095 mm (43.1 inches) |
| Seat Height | 710 mm (28.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | 145 mm (5.7 inches) |
| Trail size | - |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | 110/90-18 61S |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 170/80-15 M/C 77S |
| Front brakes | Dual disc |
| Rear brakes | Single disc |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 298 mm (11.7 inches) |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 282 mm (11.1 inches) |
| Curb Weight (including fluids) | - |
| Dry Weight | 259.0 kg (571.0 pounds) |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | 0.2394 HP/kg |
| Fuel Tank Capacity | - |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | - |
| Front Suspension Travel | 140 mm (5.5 inches) |
| Rear Suspension | - |
| Rear Suspension Travel | 113 mm (4.4 inches) |
Yamaha XVS 1100 Drag Star Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | V2, four-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | - |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 1063.00 ccm (64.86 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 95.0 x 75.0 mm (3.7 x 3.0 inches) |
| Compression Ratio | 8.3:1 |
| Number of valves per cylinder | - |
| Camshaft Valvetrain Configuration | SOHC |
| Maximum power - Output - Horsepower | 62.00 HP (45.3 kW) @ 5750 RPM |
| Maximum torque | 85.00 Nm (8.7 kgf-m or 62.7 ft.lbs) @ 2500 RPM |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Air |
| Lubrication system | - |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | - |
| Transmission type, final drive ratio | - |
| Clutch type | - |
| Driveline | - |
Yamaha XVS 1100 Drag Star Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Yamaha XVS 1100 Drag Star Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | - |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | - |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How much horsepower does a Yamaha XVS 1100 Drag Star has?
The Yamaha XVS 1100 Drag Star has 62.00 HP (45.3 kW) @ 5750 RPM.
How much does a Yamaha XVS 1100 Drag Star weighs?
The Yamaha XVS 1100 Drag Star weighs 259.0 kg (571.0 pounds).
How tall (seat height) is a Yamaha XVS 1100 Drag Star?
The Yamaha XVS 1100 Drag Star seat height is 710 mm (28.0 inches) If adjustable, lowest setting.
The Yamaha XVS 1100 Drag Star has 62.00 HP (45.3 kW) @ 5750 RPM.
How much does a Yamaha XVS 1100 Drag Star weighs?
The Yamaha XVS 1100 Drag Star weighs 259.0 kg (571.0 pounds).
How tall (seat height) is a Yamaha XVS 1100 Drag Star?
The Yamaha XVS 1100 Drag Star seat height is 710 mm (28.0 inches) If adjustable, lowest setting.