Yamaha XVS 1100 A DragStar Classic Specs
(2004)
Key Specs
V2, four-stroke
61 HP
61.68 PS / 45 kW
61.68 PS / 45 kW
Yamaha XVS 1100 A DragStar Classic General Information |
|
| Brand | Yamaha |
| Model | Yamaha XVS 1100 A DragStar Classic |
| Start year | 2004 |
| Year | 2004 |
| Category | Custom / cruiser |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Yamaha XVS 1100 A DragStar Classic Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | - |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,645 mm (64.8 inches) |
| Length | 2,460 mm (96.9 inches) |
| Width | 945 mm (37.2 inches) |
| Height | 1,095 mm (43.1 inches) |
| Seat Height | 710 mm (28.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | 145 mm (5.7 inches) |
| Trail size | - |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | 130/90-16 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 170/80-15 |
| Front brakes | Double disc |
| Rear brakes | Single disc |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 298 mm (11.7 inches) |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 282 mm (11.1 inches) |
| Curb Weight (including fluids) | - |
| Dry Weight | 272.0 kg (599.7 pounds) |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | 0.2268 HP/kg |
| Fuel Tank Capacity | - |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | Telescopic forks |
| Front Suspension Travel | 140 mm (5.5 inches) |
| Rear Suspension | Swingarm link suspension |
| Rear Suspension Travel | 113 mm (4.4 inches) |
Yamaha XVS 1100 A DragStar Classic Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | V2, four-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | Carburettor |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 1063.00 ccm (64.86 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 95.0 x 75.0 mm (3.7 x 3.0 inches) |
| Compression Ratio | 8.3:1 |
| Number of valves per cylinder | - |
| Camshaft Valvetrain Configuration | SOHC |
| Maximum power - Output - Horsepower | 61.68 HP (45.0 kW) @ 5750 RPM |
| Maximum torque | 85.00 Nm (8.7 kgf-m or 62.7 ft.lbs) @ 2500 RPM |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Air |
| Lubrication system | - |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | - |
| Transmission type, final drive ratio | - |
| Clutch type | - |
| Driveline | - |
Yamaha XVS 1100 A DragStar Classic Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Yamaha XVS 1100 A DragStar Classic Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | - |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | - |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How much horsepower does a Yamaha XVS 1100 A DragStar Classic has?
The Yamaha XVS 1100 A DragStar Classic has 61.68 HP (45.0 kW) @ 5750 RPM.
How much does a Yamaha XVS 1100 A DragStar Classic weighs?
The Yamaha XVS 1100 A DragStar Classic weighs 272.0 kg (599.7 pounds).
How tall (seat height) is a Yamaha XVS 1100 A DragStar Classic?
The Yamaha XVS 1100 A DragStar Classic seat height is 710 mm (28.0 inches) If adjustable, lowest setting.
The Yamaha XVS 1100 A DragStar Classic has 61.68 HP (45.0 kW) @ 5750 RPM.
How much does a Yamaha XVS 1100 A DragStar Classic weighs?
The Yamaha XVS 1100 A DragStar Classic weighs 272.0 kg (599.7 pounds).
How tall (seat height) is a Yamaha XVS 1100 A DragStar Classic?
The Yamaha XVS 1100 A DragStar Classic seat height is 710 mm (28.0 inches) If adjustable, lowest setting.