Yamaha XV 535 DX Virago Specs
(2002)
Key Specs
V2, four-stroke
43 HP
44.00 PS / 32 kW
44.00 PS / 32 kW
Yamaha XV 535 DX Virago General Information |
|
| Brand | Yamaha |
| Model | Yamaha XV 535 DX Virago |
| Start year | 2002 |
| Year | 2002 |
| Category | Custom / cruiser |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Yamaha XV 535 DX Virago Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | - |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,520 mm (59.8 inches) |
| Length | 2,225 mm (87.6 inches) |
| Width | 780 mm (30.7 inches) |
| Height | 1,120 mm (44.1 inches) |
| Seat Height | 720 mm (28.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | 160 mm (6.3 inches) |
| Trail size | - |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | - |
| Rear Tyres - Rims dimensions | - |
| Front brakes | Single disc |
| Rear brakes | Expanding brake |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 298 mm (11.7 inches) |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 200 mm (7.9 inches) |
| Curb Weight (including fluids) | - |
| Dry Weight | 182.0 kg (401.2 pounds) |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | 0.2418 HP/kg |
| Fuel Tank Capacity | - |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | - |
| Front Suspension Travel | 150 mm (5.9 inches) |
| Rear Suspension | - |
| Rear Suspension Travel | 85 mm (3.3 inches) |
Yamaha XV 535 DX Virago Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | V2, four-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | - |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 535.00 ccm (32.65 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 76.0 x 59.0 mm (3.0 x 2.3 inches) |
| Compression Ratio | 9.0:1 |
| Number of valves per cylinder | - |
| Camshaft Valvetrain Configuration | SOHC |
| Maximum power - Output - Horsepower | 44.00 HP (32.1 kW) @ 7500 RPM |
| Maximum torque | 46.00 Nm (4.7 kgf-m or 33.9 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Air |
| Lubrication system | - |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | - |
| Transmission type, final drive ratio | - |
| Clutch type | - |
| Driveline | - |
Yamaha XV 535 DX Virago Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Yamaha XV 535 DX Virago Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | - |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | - |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How much horsepower does a Yamaha XV 535 DX Virago has?
The Yamaha XV 535 DX Virago has 44.00 HP (32.1 kW) @ 7500 RPM.
How much does a Yamaha XV 535 DX Virago weighs?
The Yamaha XV 535 DX Virago weighs 182.0 kg (401.2 pounds).
How tall (seat height) is a Yamaha XV 535 DX Virago?
The Yamaha XV 535 DX Virago seat height is 720 mm (28.3 inches) If adjustable, lowest setting.
The Yamaha XV 535 DX Virago has 44.00 HP (32.1 kW) @ 7500 RPM.
How much does a Yamaha XV 535 DX Virago weighs?
The Yamaha XV 535 DX Virago weighs 182.0 kg (401.2 pounds).
How tall (seat height) is a Yamaha XV 535 DX Virago?
The Yamaha XV 535 DX Virago seat height is 720 mm (28.3 inches) If adjustable, lowest setting.