Yamaha XV 1700 Warrior Specs
(2003)
Key Specs
V2, four-stroke
Yamaha XV 1700 Warrior General Information |
|
| Brand | Yamaha |
| Model | Yamaha XV 1700 Warrior |
| Start year | 2003 |
| Year | 2003 |
| Category | Custom / cruiser |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Yamaha XV 1700 Warrior Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | - |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,665 mm (65.6 inches) |
| Length | - |
| Width | - |
| Height | - |
| Seat Height | 715 mm (28.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | - |
| Trail size | - |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | - |
| Rear Tyres - Rims dimensions | - |
| Front brakes | - |
| Rear brakes | - |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | - |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | - |
| Curb Weight (including fluids) | - |
| Dry Weight | 275.0 kg (606.3 pounds) |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | - |
| Fuel Tank Capacity | 15.00 litres (3.96 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | 3.50 litres (0.92 gallons) |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | - |
| Front Suspension Travel | - |
| Rear Suspension | - |
| Rear Suspension Travel | - |
Yamaha XV 1700 Warrior Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | V2, four-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | - |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 1670.00 ccm (101.90 cubic inches) |
| Bore x Stroke | - |
| Compression Ratio | - |
| Number of valves per cylinder | - |
| Camshaft Valvetrain Configuration | - |
| Maximum power - Output - Horsepower | - |
| Maximum torque | - |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | - |
| Lubrication system | - |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | - |
| Transmission type, final drive ratio | - |
| Clutch type | - |
| Driveline | - |
Yamaha XV 1700 Warrior Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Yamaha XV 1700 Warrior Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | - |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | - |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How much does a Yamaha XV 1700 Warrior weighs?
The Yamaha XV 1700 Warrior weighs 275.0 kg (606.3 pounds).
How tall (seat height) is a Yamaha XV 1700 Warrior?
The Yamaha XV 1700 Warrior seat height is 715 mm (28.1 inches) If adjustable, lowest setting.
The Yamaha XV 1700 Warrior weighs 275.0 kg (606.3 pounds).
How tall (seat height) is a Yamaha XV 1700 Warrior?
The Yamaha XV 1700 Warrior seat height is 715 mm (28.1 inches) If adjustable, lowest setting.