Yamaha XT660R Specs
(2008)
Key Specs
Single cylinder, four-stroke
47 HP
47.33 PS / 35 kW
47.33 PS / 35 kW
5-speed
Yamaha XT660R General Information |
|
| Brand | Yamaha |
| Model | Yamaha XT660R |
| Start year | 2008 |
| Year | 2008 |
| Category | Super motard |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Yamaha XT660R Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | Steel tube, diamond shaped |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,505 mm (59.3 inches) |
| Length | 2,240 mm (88.2 inches) |
| Width | 845 mm (33.3 inches) |
| Height | 1,230 mm (48.4 inches) |
| Seat Height | 865 mm (34.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | 210 mm (8.3 inches) |
| Trail size | - |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | 90/90-M21 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 130/80-M17 |
| Front brakes | Single disc |
| Rear brakes | Single disc |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 298 mm (11.7 inches) |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 245 mm (9.6 inches) |
| Curb Weight (including fluids) | - |
| Dry Weight | 172.0 kg (379.2 pounds) |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | 0.2752 HP/kg |
| Fuel Tank Capacity | 15.00 litres (3.96 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | Telescopic forks |
| Front Suspension Travel | 130 mm (5.1 inches) |
| Rear Suspension | Swingarm (monocross) |
| Rear Suspension Travel | 120 mm (4.7 inches) |
Yamaha XT660R Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | Single cylinder, four-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | Injection |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 660.00 ccm (40.27 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 100.0 x 84.0 mm (3.9 x 3.3 inches) |
| Compression Ratio | 10.0:1 |
| Number of valves per cylinder | - |
| Camshaft Valvetrain Configuration | SOHC |
| Maximum power - Output - Horsepower | 47.33 HP (34.5 kW) @ 8500 RPM |
| Maximum torque | 60.00 Nm (6.1 kgf-m or 44.3 ft.lbs) @ 6100 RPM |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | Dry sump |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission type, final drive ratio | Chain |
| Clutch type | Wet, multiple-disc coil spring |
| Driveline | - |
Yamaha XT660R Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Yamaha XT660R Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | TCI |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | Electric |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How much horsepower does a Yamaha XT660R has?
The Yamaha XT660R has 47.33 HP (34.5 kW) @ 8500 RPM.
How much does a Yamaha XT660R weighs?
The Yamaha XT660R weighs 172.0 kg (379.2 pounds).
How tall (seat height) is a Yamaha XT660R?
The Yamaha XT660R seat height is 865 mm (34.1 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Yamaha XT660R has?
The Yamaha XT660R has 5 gears.
The Yamaha XT660R has 47.33 HP (34.5 kW) @ 8500 RPM.
How much does a Yamaha XT660R weighs?
The Yamaha XT660R weighs 172.0 kg (379.2 pounds).
How tall (seat height) is a Yamaha XT660R?
The Yamaha XT660R seat height is 865 mm (34.1 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Yamaha XT660R has?
The Yamaha XT660R has 5 gears.