Yamaha XT125X Specs
(2008)
Key Specs
Single cylinder, four-stroke
10 HP
9.78 PS / 7 kW
9.78 PS / 7 kW
5-speed
Yamaha XT125X General Information |
|
| Brand | Yamaha |
| Model | Yamaha XT125X |
| Start year | 2008 |
| Year | 2008 |
| Category | Super motard |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Yamaha XT125X Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | - |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,335 mm (52.6 inches) |
| Length | 2,110 mm (83.1 inches) |
| Width | 860 mm (33.9 inches) |
| Height | 1,130 mm (44.5 inches) |
| Seat Height | 830 mm (32.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | 190 mm (7.5 inches) |
| Trail size | - |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | 100/80-17 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 130/70-17 |
| Front brakes | Single disc |
| Rear brakes | Single disc |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 260 mm (10.2 inches) |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 220 mm (8.7 inches) |
| Curb Weight (including fluids) | - |
| Dry Weight | 106.0 kg (233.7 pounds) |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | 0.0923 HP/kg |
| Fuel Tank Capacity | 10.00 litres (2.64 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | Hydraulic telescopic forks |
| Front Suspension Travel | 130 mm (5.1 inches) |
| Rear Suspension | Monocross |
| Rear Suspension Travel | 120 mm (4.7 inches) |
Yamaha XT125X Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | Single cylinder, four-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | - |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 124.00 ccm (7.57 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 54.0 x 54.0 mm (2.1 x 2.1 inches) |
| Compression Ratio | 10.0:1 |
| Number of valves per cylinder | - |
| Camshaft Valvetrain Configuration | - |
| Maximum power - Output - Horsepower | 9.78 HP (7.1 kW) @ 8500 RPM |
| Maximum torque | 9.50 Nm (1.0 kgf-m or 7.0 ft.lbs) @ 2100 RPM |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Air |
| Lubrication system | Wet sump |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission type, final drive ratio | Chain |
| Clutch type | Wet, multiple disc |
| Driveline | - |
Yamaha XT125X Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Yamaha XT125X Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | CDI |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | Electric |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How much horsepower does a Yamaha XT125X has?
The Yamaha XT125X has 9.78 HP (7.1 kW) @ 8500 RPM.
How much does a Yamaha XT125X weighs?
The Yamaha XT125X weighs 106.0 kg (233.7 pounds).
How tall (seat height) is a Yamaha XT125X?
The Yamaha XT125X seat height is 830 mm (32.7 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Yamaha XT125X has?
The Yamaha XT125X has 5 gears.
The Yamaha XT125X has 9.78 HP (7.1 kW) @ 8500 RPM.
How much does a Yamaha XT125X weighs?
The Yamaha XT125X weighs 106.0 kg (233.7 pounds).
How tall (seat height) is a Yamaha XT125X?
The Yamaha XT125X seat height is 830 mm (32.7 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Yamaha XT125X has?
The Yamaha XT125X has 5 gears.