Yamaha XT 600 K Specs
(1991)
Key Specs
Single cylinder, four-stroke
44 HP
45.00 PS / 33 kW
45.00 PS / 33 kW
92 Mph
148.0 km/h
148.0 km/h
5-speed
390 lbs
/ 177.0 kg
/ 177.0 kg
Yamaha XT 600 K General Information |
|
| Brand | Yamaha |
| Model | Yamaha XT 600 K |
| Start year | 1991 |
| Year | 1991 |
| Category | Enduro / offroad |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Yamaha XT 600 K Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | - |
| Seat details | - |
| Wheelbase | - |
| Length | - |
| Width | - |
| Height | - |
| Seat Height | - |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | - |
| Trail size | - |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | 90/90-21 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 120/90-17 |
| Front brakes | Single disc |
| Rear brakes | Single disc |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | - |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | - |
| Curb Weight (including fluids) | 177.0 kg (390.2 pounds) |
| Dry Weight | - |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | - |
| Fuel Tank Capacity | 13.00 litres (3.43 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | - |
| Front Suspension Travel | - |
| Rear Suspension | - |
| Rear Suspension Travel | - |
Yamaha XT 600 K Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | Single cylinder, four-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | - |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 595.00 ccm (36.31 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 95.0 x 84.0 mm (3.7 x 3.3 inches) |
| Compression Ratio | 8.5:1 |
| Number of valves per cylinder | 4 |
| Camshaft Valvetrain Configuration | OHC |
| Maximum power - Output - Horsepower | 45.00 HP (32.8 kW) @ 6500 RPM |
| Maximum torque | - |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Air |
| Lubrication system | - |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission type, final drive ratio | Chain |
| Clutch type | - |
| Driveline | - |
Yamaha XT 600 K Performance |
|
| Top Speed | 148.0 km/h (92.0 mph) |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Yamaha XT 600 K Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | - |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | - |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How much horsepower does a Yamaha XT 600 K has?
The Yamaha XT 600 K has 45.00 HP (32.8 kW) @ 6500 RPM.
How fast is a Yamaha XT 600 K?
The Yamaha XT 600 K top speed is 148.0 km/h (92.0 mph).
How many gears does a Yamaha XT 600 K has?
The Yamaha XT 600 K has 5 gears.
The Yamaha XT 600 K has 45.00 HP (32.8 kW) @ 6500 RPM.
How fast is a Yamaha XT 600 K?
The Yamaha XT 600 K top speed is 148.0 km/h (92.0 mph).
How many gears does a Yamaha XT 600 K has?
The Yamaha XT 600 K has 5 gears.