Yamaha XS 500 Specs
(1976)
Key Specs
Twin, four-stroke
48 HP
49.00 PS / 36 kW
49.00 PS / 36 kW
111 Mph
178.0 km/h
178.0 km/h
5-speed
463 lbs
/ 210.0 kg
/ 210.0 kg
Yamaha XS 500 General Information |
|
| Brand | Yamaha |
| Model | Yamaha XS 500 |
| Start year | 1976 |
| Year | 1976 |
| Category | Classic |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Yamaha XS 500 Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | - |
| Seat details | - |
| Wheelbase | - |
| Length | - |
| Width | - |
| Height | - |
| Seat Height | - |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | - |
| Trail size | - |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | 3.25-19 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 4.00-18 |
| Front brakes | Single disc |
| Rear brakes | Single disc |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | - |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | - |
| Curb Weight (including fluids) | 210.0 kg (463.0 pounds) |
| Dry Weight | - |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | - |
| Fuel Tank Capacity | 15.00 litres (3.96 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | - |
| Front Suspension Travel | - |
| Rear Suspension | - |
| Rear Suspension Travel | - |
Yamaha XS 500 Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | Twin, four-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | - |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 499.00 ccm (30.45 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 73.0 x 59.6 mm (2.9 x 2.3 inches) |
| Compression Ratio | 8.5:1 |
| Number of valves per cylinder | 4 |
| Camshaft Valvetrain Configuration | DOHC |
| Maximum power - Output - Horsepower | 49.00 HP (35.8 kW) @ 8250 RPM |
| Maximum torque | - |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Air |
| Lubrication system | - |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission type, final drive ratio | Chain |
| Clutch type | - |
| Driveline | - |
Yamaha XS 500 Performance |
|
| Top Speed | 178.0 km/h (110.6 mph) |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Yamaha XS 500 Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | - |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | - |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How much horsepower does a Yamaha XS 500 has?
The Yamaha XS 500 has 49.00 HP (35.8 kW) @ 8250 RPM.
How fast is a Yamaha XS 500?
The Yamaha XS 500 top speed is 178.0 km/h (110.6 mph).
How many gears does a Yamaha XS 500 has?
The Yamaha XS 500 has 5 gears.
The Yamaha XS 500 has 49.00 HP (35.8 kW) @ 8250 RPM.
How fast is a Yamaha XS 500?
The Yamaha XS 500 top speed is 178.0 km/h (110.6 mph).
How many gears does a Yamaha XS 500 has?
The Yamaha XS 500 has 5 gears.