Yamaha XJR 1300 Specs
(1999)
Key Specs
In-line four, four-stroke
100 HP
101.00 PS / 74 kW
101.00 PS / 74 kW
135 Mph
218.0 km/h
218.0 km/h
327 MPG
0.72 L/100 km
392 MPG UK
0.72 L/100 km
392 MPG UK
5-speed
560 lbs
/ 254.0 kg
/ 254.0 kg
Yamaha XJR 1300 General Information |
|
| Brand | Yamaha |
| Model | Yamaha XJR 1300 |
| Start year | 1999 |
| Year | 1999 |
| Category | Naked |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Yamaha XJR 1300 Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | - |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,500 mm (59.1 inches) |
| Length | - |
| Width | - |
| Height | - |
| Seat Height | 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | - |
| Trail size | - |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | 120/70-ZR17 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 180/55-ZR17 |
| Front brakes | Dual disc |
| Rear brakes | Single disc |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 320 mm (12.6 inches) |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 267 mm (10.5 inches) |
| Curb Weight (including fluids) | 254.0 kg (560.0 pounds) |
| Dry Weight | - |
| Front Percentage of Weight | 48.0 |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | - |
| Fuel Tank Capacity | 21.00 litres (5.55 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | - |
| Front Suspension Travel | 130 mm (5.1 inches) |
| Rear Suspension | - |
| Rear Suspension Travel | 110 mm (4.3 inches) |
Yamaha XJR 1300 Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | In-line four, four-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | - |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 1251.00 ccm (76.34 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 79.0 x 63.8 mm (3.1 x 2.5 inches) |
| Compression Ratio | 9.7:1 |
| Number of valves per cylinder | 4 |
| Camshaft Valvetrain Configuration | - |
| Maximum power - Output - Horsepower | 101.00 HP (73.7 kW) @ 8000 RPM |
| Maximum torque | 98.00 Nm (10.0 kgf-m or 72.3 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Air |
| Lubrication system | - |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission type, final drive ratio | Chain |
| Clutch type | - |
| Driveline | - |
Yamaha XJR 1300 Performance |
|
| Top Speed | 218.0 km/h (135.5 mph) |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | 2.900 seconds |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | 8.400 seconds |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | 0.72 litres/100 km (138.9 km/l or 326.70 mpg) |
| CO2 emissions | 16.7 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Emissions | - |
Yamaha XJR 1300 Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | - |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | Electric |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How much horsepower does a Yamaha XJR 1300 has?
The Yamaha XJR 1300 has 101.00 HP (73.7 kW) @ 8000 RPM.
How fast is a Yamaha XJR 1300?
The Yamaha XJR 1300 top speed is 218.0 km/h (135.5 mph).
How tall (seat height) is a Yamaha XJR 1300?
The Yamaha XJR 1300 seat height is 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Yamaha XJR 1300 has?
The Yamaha XJR 1300 has 5 gears.
The Yamaha XJR 1300 has 101.00 HP (73.7 kW) @ 8000 RPM.
How fast is a Yamaha XJR 1300?
The Yamaha XJR 1300 top speed is 218.0 km/h (135.5 mph).
How tall (seat height) is a Yamaha XJR 1300?
The Yamaha XJR 1300 seat height is 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Yamaha XJR 1300 has?
The Yamaha XJR 1300 has 5 gears.