Yamaha XJ700XNC Specs
(1985)
Key Specs
Twin, four-stroke
135 Mph
217.3 km/h
217.3 km/h
12 MPG
18.9 L/100 km
15 MPG UK
18.9 L/100 km
15 MPG UK
5-speed
494 lbs
/ 224.0 kg
/ 224.0 kg
Yamaha XJ700XNC General Information |
|
| Brand | Yamaha |
| Model | Yamaha XJ700XNC |
| Start year | 1985 |
| Year | 1985 |
| Category | Custom / cruiser |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Yamaha XJ700XNC Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | Tubular, steel double cradle |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 2 mm (0.1 inches) |
| Length | 2 mm (0.1 inches) |
| Width | 775 mm (30.5 inches) |
| Height | 1 mm (0.0 inches) |
| Seat Height | 760 mm (29.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | 145 mm (5.7 inches) |
| Trail size | 120 mm (4.7 inches) |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | 100/90-19 57H |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 130/90-16 67 |
| Front brakes | Double disc. Right hand operation |
| Rear brakes | Expanding brake (drum brake). Right foot operation |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | - |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | - |
| Curb Weight (including fluids) | 224.0 kg (493.8 pounds) |
| Dry Weight | 224.1 kg (494.0 pounds) |
| Front Percentage of Weight | 50.0 |
| Rear Percentage of Weight | 50.0 |
| Weight-Power Output Ratio : | - |
| Fuel Tank Capacity | 13.00 litres (3.43 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | 3.00 litres (0.79 gallons) |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | Telescopic Fork |
| Front Suspension Travel | 150 mm (5.9 inches) |
| Rear Suspension | Swingarm |
| Rear Suspension Travel | 99 mm (3.9 inches) |
Yamaha XJ700XNC Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | Twin, four-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | Carburettor. BS33/4/Mikuni |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 697.00 ccm (42.53 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 68.0 x 48.0 mm (2.7 x 1.9 inches) |
| Compression Ratio | 11.2:1 |
| Number of valves per cylinder | 5 |
| Camshaft Valvetrain Configuration | DOHC |
| Maximum power - Output - Horsepower | - |
| Maximum torque | - |
| Engine Maximum RPM | 4663 |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | wet sump |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | Four into two |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission type, final drive ratio | Shaft drive (cardan) |
| Clutch type | Wet multiple-disc |
| Driveline | - |
Yamaha XJ700XNC Performance |
|
| Top Speed | 217.3 km/h (135.0 mph) |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | 5.040 seconds |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | 11.790 seconds |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | 3.200 seconds |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | 18.90 litres/100 km (5.3 km/l or 12.45 mpg) |
| CO2 emissions | 438.5 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Emissions | - |
Yamaha XJ700XNC Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | T.C.I. |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | Electric |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How fast is a Yamaha XJ700XNC?
The Yamaha XJ700XNC top speed is 217.3 km/h (135.0 mph).
How much does a Yamaha XJ700XNC weighs?
The Yamaha XJ700XNC weighs 224.1 kg (494.0 pounds).
How tall (seat height) is a Yamaha XJ700XNC?
The Yamaha XJ700XNC seat height is 760 mm (29.9 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Yamaha XJ700XNC has?
The Yamaha XJ700XNC has 5 gears.
The Yamaha XJ700XNC top speed is 217.3 km/h (135.0 mph).
How much does a Yamaha XJ700XNC weighs?
The Yamaha XJ700XNC weighs 224.1 kg (494.0 pounds).
How tall (seat height) is a Yamaha XJ700XNC?
The Yamaha XJ700XNC seat height is 760 mm (29.9 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Yamaha XJ700XNC has?
The Yamaha XJ700XNC has 5 gears.