Yamaha XJ 900 S Diversion Specs
(2000)
Key Specs
In-line four, four-stroke
89 HP
90.00 PS / 66 kW
90.00 PS / 66 kW
124 Mph
200.0 km/h
200.0 km/h
5-speed
Yamaha XJ 900 S Diversion General Information |
|
| Brand | Yamaha |
| Model | Yamaha XJ 900 S Diversion |
| Start year | 2000 |
| Year | 2000 |
| Category | Allround |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Yamaha XJ 900 S Diversion Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | - |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,470 mm (57.9 inches) |
| Length | - |
| Width | - |
| Height | - |
| Seat Height | 795 mm (31.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | - |
| Trail size | - |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | - |
| Rear Tyres - Rims dimensions | - |
| Front brakes | Dual disc |
| Rear brakes | Single disc |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | - |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | - |
| Curb Weight (including fluids) | - |
| Dry Weight | 239.0 kg (526.9 pounds) |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | 0.3766 HP/kg |
| Fuel Tank Capacity | 20.00 litres (5.28 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | - |
| Front Suspension Travel | - |
| Rear Suspension | - |
| Rear Suspension Travel | - |
Yamaha XJ 900 S Diversion Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | In-line four, four-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | - |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 892.00 ccm (54.43 cubic inches) |
| Bore x Stroke | - |
| Compression Ratio | - |
| Number of valves per cylinder | - |
| Camshaft Valvetrain Configuration | - |
| Maximum power - Output - Horsepower | 90.00 HP (65.7 kW) @ 8250 RPM |
| Maximum torque | 84.00 Nm (8.6 kgf-m or 62.0 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Air |
| Lubrication system | - |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission type, final drive ratio | Chain |
| Clutch type | - |
| Driveline | - |
Yamaha XJ 900 S Diversion Performance |
|
| Top Speed | 200.0 km/h (124.3 mph) |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Yamaha XJ 900 S Diversion Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | - |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | Electric |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How much horsepower does a Yamaha XJ 900 S Diversion has?
The Yamaha XJ 900 S Diversion has 90.00 HP (65.7 kW) @ 8250 RPM.
How fast is a Yamaha XJ 900 S Diversion?
The Yamaha XJ 900 S Diversion top speed is 200.0 km/h (124.3 mph).
How much does a Yamaha XJ 900 S Diversion weighs?
The Yamaha XJ 900 S Diversion weighs 239.0 kg (526.9 pounds).
How tall (seat height) is a Yamaha XJ 900 S Diversion?
The Yamaha XJ 900 S Diversion seat height is 795 mm (31.3 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Yamaha XJ 900 S Diversion has?
The Yamaha XJ 900 S Diversion has 5 gears.
The Yamaha XJ 900 S Diversion has 90.00 HP (65.7 kW) @ 8250 RPM.
How fast is a Yamaha XJ 900 S Diversion?
The Yamaha XJ 900 S Diversion top speed is 200.0 km/h (124.3 mph).
How much does a Yamaha XJ 900 S Diversion weighs?
The Yamaha XJ 900 S Diversion weighs 239.0 kg (526.9 pounds).
How tall (seat height) is a Yamaha XJ 900 S Diversion?
The Yamaha XJ 900 S Diversion seat height is 795 mm (31.3 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Yamaha XJ 900 S Diversion has?
The Yamaha XJ 900 S Diversion has 5 gears.