Yamaha XJ 650 Specs
(1984)
Key Specs
In-line four, four-stroke
70 HP
71.00 PS / 52 kW
71.00 PS / 52 kW
122 Mph
197.0 km/h
197.0 km/h
5-speed
509 lbs
/ 231.0 kg
/ 231.0 kg
Yamaha XJ 650 General Information |
|
| Brand | Yamaha |
| Model | Yamaha XJ 650 |
| Start year | 1984 |
| Year | 1984 |
| Category | Naked |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Yamaha XJ 650 Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | - |
| Seat details | - |
| Wheelbase | - |
| Length | - |
| Width | - |
| Height | - |
| Seat Height | - |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | - |
| Trail size | - |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | 3.25-19 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 120/90-18 |
| Front brakes | Dual disc |
| Rear brakes | Expanding brake |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | - |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | - |
| Curb Weight (including fluids) | 231.0 kg (509.3 pounds) |
| Dry Weight | - |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | - |
| Fuel Tank Capacity | 20.50 litres (5.42 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | - |
| Front Suspension Travel | - |
| Rear Suspension | - |
| Rear Suspension Travel | - |
Yamaha XJ 650 Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | In-line four, four-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | - |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 653.00 ccm (39.85 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 63.0 x 52.4 mm (2.5 x 2.1 inches) |
| Compression Ratio | 9.2:1 |
| Number of valves per cylinder | 2 |
| Camshaft Valvetrain Configuration | DOHC |
| Maximum power - Output - Horsepower | 71.00 HP (51.8 kW) @ 9400 RPM |
| Maximum torque | - |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Air |
| Lubrication system | - |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission type, final drive ratio | Shaft drive (cardan) |
| Clutch type | - |
| Driveline | - |
Yamaha XJ 650 Performance |
|
| Top Speed | 197.0 km/h (122.4 mph) |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Yamaha XJ 650 Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | - |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | - |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How much horsepower does a Yamaha XJ 650 has?
The Yamaha XJ 650 has 71.00 HP (51.8 kW) @ 9400 RPM.
How fast is a Yamaha XJ 650?
The Yamaha XJ 650 top speed is 197.0 km/h (122.4 mph).
How many gears does a Yamaha XJ 650 has?
The Yamaha XJ 650 has 5 gears.
The Yamaha XJ 650 has 71.00 HP (51.8 kW) @ 9400 RPM.
How fast is a Yamaha XJ 650?
The Yamaha XJ 650 top speed is 197.0 km/h (122.4 mph).
How many gears does a Yamaha XJ 650 has?
The Yamaha XJ 650 has 5 gears.