Yamaha XJ 600 N Specs
(2002)
Key Specs
In-line four, four-stroke
60 HP
60.90 PS / 45 kW
60.90 PS / 45 kW
Yamaha XJ 600 N General Information |
|
| Brand | Yamaha |
| Model | Yamaha XJ 600 N |
| Start year | 2002 |
| Year | 2002 |
| Category | Naked |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Yamaha XJ 600 N Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | - |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,445 mm (56.9 inches) |
| Length | 2,170 mm (85.4 inches) |
| Width | 735 mm (28.9 inches) |
| Height | 1,090 mm (42.9 inches) |
| Seat Height | 770 mm (30.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | 150 mm (5.9 inches) |
| Trail size | - |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | 110/80-17 57H |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 130/70-18 63H |
| Front brakes | Dual disc |
| Rear brakes | Single disc |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 298 mm (11.7 inches) |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 245 mm (9.6 inches) |
| Curb Weight (including fluids) | - |
| Dry Weight | 195.0 kg (429.9 pounds) |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | 0.3123 HP/kg |
| Fuel Tank Capacity | - |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | - |
| Front Suspension Travel | 140 mm (5.5 inches) |
| Rear Suspension | - |
| Rear Suspension Travel | 110 mm (4.3 inches) |
Yamaha XJ 600 N Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | In-line four, four-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | - |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 599.00 ccm (36.55 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 58.5 x 55.7 mm (2.3 x 2.2 inches) |
| Compression Ratio | 10.0:1 |
| Number of valves per cylinder | - |
| Camshaft Valvetrain Configuration | - |
| Maximum power - Output - Horsepower | 60.90 HP (44.5 kW) @ 8500 RPM |
| Maximum torque | 53.00 Nm (5.4 kgf-m or 39.1 ft.lbs) @ 7500 RPM |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Air |
| Lubrication system | - |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | - |
| Transmission type, final drive ratio | - |
| Clutch type | - |
| Driveline | - |
Yamaha XJ 600 N Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Yamaha XJ 600 N Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | - |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | - |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How much horsepower does a Yamaha XJ 600 N has?
The Yamaha XJ 600 N has 60.90 HP (44.5 kW) @ 8500 RPM.
How much does a Yamaha XJ 600 N weighs?
The Yamaha XJ 600 N weighs 195.0 kg (429.9 pounds).
How tall (seat height) is a Yamaha XJ 600 N?
The Yamaha XJ 600 N seat height is 770 mm (30.3 inches) If adjustable, lowest setting.
The Yamaha XJ 600 N has 60.90 HP (44.5 kW) @ 8500 RPM.
How much does a Yamaha XJ 600 N weighs?
The Yamaha XJ 600 N weighs 195.0 kg (429.9 pounds).
How tall (seat height) is a Yamaha XJ 600 N?
The Yamaha XJ 600 N seat height is 770 mm (30.3 inches) If adjustable, lowest setting.