Yamaha X-Max 250 ABS Specs
(2011)
Key Specs
Single cylinder, four-stroke
20 HP
20.12 PS / 15 kW
20.12 PS / 15 kW
Automatic
406 lbs
/ 184.0 kg
/ 184.0 kg
Yamaha X-Max 250 ABS General Information |
|
| Brand | Yamaha |
| Model | Yamaha X-Max 250 ABS |
| Start year | 2011 |
| Year | 2011 |
| Category | Scooter |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Yamaha X-Max 250 ABS Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | - |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,545 mm (60.8 inches) |
| Length | 2,200 mm (86.6 inches) |
| Width | - |
| Height | 1,337 mm (52.6 inches) |
| Seat Height | 792 mm (31.2 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | 135 mm (5.3 inches) |
| Trail size | - |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | 120/70-15 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 140/70-14 |
| Front brakes | Single disc. Anti-lock braking |
| Rear brakes | Single disc. Anti-lock braking |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 267 mm (10.5 inches) |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 244 mm (9.6 inches) |
| Curb Weight (including fluids) | 184.0 kg (405.7 pounds) |
| Dry Weight | - |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | - |
| Fuel Tank Capacity | 11.80 litres (3.12 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | Underseat storage for two full-face helmets. Glove compartment. |
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Front Suspension Travel | 110 mm (4.3 inches) |
| Rear Suspension | Unit Swing |
| Rear Suspension Travel | - |
Yamaha X-Max 250 ABS Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | Single cylinder, four-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | Injection. Electronic Fuel Injection |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 249.78 ccm (15.24 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 69.0 x 66.8 mm (2.7 x 2.6 inches) |
| Compression Ratio | 10.0:1 |
| Number of valves per cylinder | - |
| Camshaft Valvetrain Configuration | - |
| Maximum power - Output - Horsepower | 20.12 HP (14.7 kW) @ 7500 RPM |
| Maximum torque | 21.00 Nm (2.1 kgf-m or 15.5 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | Wet sump |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | Automatic |
| Transmission type, final drive ratio | Belt |
| Clutch type | - |
| Driveline | V-Belt Automatic |
Yamaha X-Max 250 ABS Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Yamaha X-Max 250 ABS Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | TCI |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | Electric |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How much horsepower does a Yamaha X-Max 250 ABS has?
The Yamaha X-Max 250 ABS has 20.12 HP (14.7 kW) @ 7500 RPM.
How tall (seat height) is a Yamaha X-Max 250 ABS?
The Yamaha X-Max 250 ABS seat height is 792 mm (31.2 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Yamaha X-Max 250 ABS has?
The Yamaha X-Max 250 ABS has Automatic gears.
The Yamaha X-Max 250 ABS has 20.12 HP (14.7 kW) @ 7500 RPM.
How tall (seat height) is a Yamaha X-Max 250 ABS?
The Yamaha X-Max 250 ABS seat height is 792 mm (31.2 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Yamaha X-Max 250 ABS has?
The Yamaha X-Max 250 ABS has Automatic gears.