Yamaha X-City 125 Specs
(2012)
Key Specs
Single cylinder, four-stroke
14 HP
14.35 PS / 11 kW
14.35 PS / 11 kW
Automatic
368 lbs
/ 167.0 kg
/ 167.0 kg
Yamaha X-City 125 General Information |
|
| Brand | Yamaha |
| Model | Yamaha X-City 125 |
| Start year | 2012 |
| Year | 2012 |
| Category | Scooter |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Yamaha X-City 125 Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | - |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,455 mm (57.3 inches) |
| Length | 2,175 mm (85.6 inches) |
| Width | 785 mm (30.9 inches) |
| Height | 1,430 mm (56.3 inches) |
| Seat Height | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | 165 mm (6.5 inches) |
| Trail size | - |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | 120/70-16 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 140/70-15 |
| Front brakes | Single disc |
| Rear brakes | Single disc |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 270 mm (10.6 inches) |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 240 mm (9.4 inches) |
| Curb Weight (including fluids) | 167.0 kg (368.2 pounds) |
| Dry Weight | - |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | - |
| Fuel Tank Capacity | 10.50 litres (2.77 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Front Suspension Travel | 100 mm (3.9 inches) |
| Rear Suspension | Unit Swing |
| Rear Suspension Travel | 105 mm (4.1 inches) |
Yamaha X-City 125 Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | Single cylinder, four-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | Injection |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 124.70 ccm (7.61 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 52.0 x 58.6 mm (2.0 x 2.3 inches) |
| Compression Ratio | 11.2:1 |
| Number of valves per cylinder | - |
| Camshaft Valvetrain Configuration | - |
| Maximum power - Output - Horsepower | 14.35 HP (10.5 kW) @ 6750 RPM |
| Maximum torque | 11.70 Nm (1.2 kgf-m or 8.6 ft.lbs) @ 8750 RPM |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | Wet sump |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | Automatic |
| Transmission type, final drive ratio | Belt |
| Clutch type | - |
| Driveline | - |
Yamaha X-City 125 Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Yamaha X-City 125 Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | TCI |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | Electric |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How much horsepower does a Yamaha X-City 125 has?
The Yamaha X-City 125 has 14.35 HP (10.5 kW) @ 6750 RPM.
How tall (seat height) is a Yamaha X-City 125?
The Yamaha X-City 125 seat height is 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Yamaha X-City 125 has?
The Yamaha X-City 125 has Automatic gears.
The Yamaha X-City 125 has 14.35 HP (10.5 kW) @ 6750 RPM.
How tall (seat height) is a Yamaha X-City 125?
The Yamaha X-City 125 seat height is 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Yamaha X-City 125 has?
The Yamaha X-City 125 has Automatic gears.