Yamaha WR450F Specs
(2009)
Key Specs
Single cylinder, four-stroke
5-speed
269 lbs
/ 122.9 kg
/ 122.9 kg
Yamaha WR450F General Information |
|
| Brand | Yamaha |
| Model | Yamaha WR450F |
| Start year | 2009 |
| Year | 2009 |
| Category | Enduro / offroad |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Yamaha WR450F Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | - |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,486 mm (58.5 inches) |
| Length | 2,174 mm (85.6 inches) |
| Width | 826 mm (32.5 inches) |
| Height | 1,295 mm (51.0 inches) |
| Seat Height | 980 mm (38.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | 366 mm (14.4 inches) |
| Trail size | - |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | 80/80-M21 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 110/90-M18 |
| Front brakes | Single disc |
| Rear brakes | Single disc |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 250 mm (9.8 inches) |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 245 mm (9.6 inches) |
| Curb Weight (including fluids) | 122.9 kg (271.0 pounds) |
| Dry Weight | - |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | - |
| Fuel Tank Capacity | 7.94 litres (2.10 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | Inverted fork |
| Front Suspension Travel | 300 mm (11.8 inches) |
| Rear Suspension | Single shock |
| Rear Suspension Travel | 305 mm (12.0 inches) |
Yamaha WR450F Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | Single cylinder, four-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | - |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 449.00 ccm (27.40 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 95.0 x 63.4 mm (3.7 x 2.5 inches) |
| Compression Ratio | 12.3:1 |
| Number of valves per cylinder | - |
| Camshaft Valvetrain Configuration | DOHC |
| Maximum power - Output - Horsepower | - |
| Maximum torque | - |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | - |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission type, final drive ratio | Chain |
| Clutch type | Wet, multiplate |
| Driveline | - |
Yamaha WR450F Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Yamaha WR450F Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | CDI |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | - |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How tall (seat height) is a Yamaha WR450F?
The Yamaha WR450F seat height is 980 mm (38.6 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Yamaha WR450F has?
The Yamaha WR450F has 5 gears.
The Yamaha WR450F seat height is 980 mm (38.6 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Yamaha WR450F has?
The Yamaha WR450F has 5 gears.