Yamaha WR 250Z Specs
(1997)© Yamaha
Key Specs
Single cylinder, two-stroke
71 Mph
114.3 km/h
114.3 km/h
5-speed
251 lbs
/ 114.3 kg
/ 114.3 kg
Yamaha WR 250Z General Information |
|
| Brand | Yamaha |
| Model | Yamaha WR 250Z |
| Start year | 1997 |
| Year | 1997 |
| Category | Enduro / offroad |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Yamaha WR 250Z Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | CrMo streel |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,496 mm (58.9 inches) |
| Length | 2 mm (0.1 inches) |
| Width | 827 mm (32.6 inches) |
| Height | 1,300 mm (51.2 inches) |
| Seat Height | 982 mm (38.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | 379 mm (14.9 inches) |
| Trail size | - |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | 80/100-21 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 110/100-18 |
| Front brakes | Single disc. 2-piston caliper |
| Rear brakes | Single disc |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | - |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | - |
| Curb Weight (including fluids) | 114.3 kg (252.0 pounds) |
| Dry Weight | 103.0 kg (227.1 pounds) |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | - |
| Fuel Tank Capacity | 13.00 litres (3.43 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | 1.80 litres (0.48 gallons) |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | Inverted forks |
| Front Suspension Travel | 300 mm (11.8 inches) |
| Rear Suspension | Monocross |
| Rear Suspension Travel | 315 mm (12.4 inches) |
Yamaha WR 250Z Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | Single cylinder, two-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | Carburettor. Mikuni VM38SS |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 250.00 ccm (15.26 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 68.0 x 68.8 mm (2.7 x 2.7 inches) |
| Compression Ratio | 10.9:1 |
| Number of valves per cylinder | - |
| Camshaft Valvetrain Configuration | Membrane & power valve |
| Maximum power - Output - Horsepower | - |
| Maximum torque | 45.96 Nm (4.7 kgf-m or 33.9 ft.lbs) @ 7500 RPM |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | wet sump |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission type, final drive ratio | Chain |
| Clutch type | multi-plate wet clutch |
| Driveline | - |
Yamaha WR 250Z Performance |
|
| Top Speed | 114.3 km/h (71.0 mph) |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Yamaha WR 250Z Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | - |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | Kick |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How fast is a Yamaha WR 250Z?
The Yamaha WR 250Z top speed is 114.3 km/h (71.0 mph).
How much does a Yamaha WR 250Z weighs?
The Yamaha WR 250Z weighs 103.0 kg (227.1 pounds).
How tall (seat height) is a Yamaha WR 250Z?
The Yamaha WR 250Z seat height is 982 mm (38.7 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Yamaha WR 250Z has?
The Yamaha WR 250Z has 5 gears.
The Yamaha WR 250Z top speed is 114.3 km/h (71.0 mph).
How much does a Yamaha WR 250Z weighs?
The Yamaha WR 250Z weighs 103.0 kg (227.1 pounds).
How tall (seat height) is a Yamaha WR 250Z?
The Yamaha WR 250Z seat height is 982 mm (38.7 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Yamaha WR 250Z has?
The Yamaha WR 250Z has 5 gears.