Yamaha WR 250 F Specs
(2005)
Key Specs
Single cylinder, four-stroke
5-speed
Yamaha WR 250 F General Information |
|
| Brand | Yamaha |
| Model | Yamaha WR 250 F |
| Start year | 2005 |
| Year | 2005 |
| Category | Enduro / offroad |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Yamaha WR 250 F Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | - |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,476 mm (58.1 inches) |
| Length | 2,162 mm (85.1 inches) |
| Width | 827 mm (32.6 inches) |
| Height | 1,303 mm (51.3 inches) |
| Seat Height | 998 mm (39.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | 381 mm (15.0 inches) |
| Trail size | - |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | 80/100-21 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 100/100-18 |
| Front brakes | Single disc |
| Rear brakes | Single disc |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 250 mm (9.8 inches) |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 245 mm (9.6 inches) |
| Curb Weight (including fluids) | - |
| Dry Weight | - |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | - |
| Fuel Tank Capacity | 9.84 litres (2.60 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | 46mm Kayaba inverted telescopic fork w/adjustable compression and rebound damping |
| Front Suspension Travel | 300 mm (11.8 inches) |
| Rear Suspension | Kayaba single shock w/adjustable preload, compression and rebound damping and separate hi/lo-speed compression adjuster |
| Rear Suspension Travel | 315 mm (12.4 inches) |
Yamaha WR 250 F Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | Single cylinder, four-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | Carburettor |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 249.00 ccm (15.19 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 77.0 x 53.6 mm (3.0 x 2.1 inches) |
| Compression Ratio | 12.5:1 |
| Number of valves per cylinder | 5 |
| Camshaft Valvetrain Configuration | DOHC |
| Maximum power - Output - Horsepower | - |
| Maximum torque | - |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | - |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission type, final drive ratio | Chain |
| Clutch type | - |
| Driveline | - |
Yamaha WR 250 F Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Yamaha WR 250 F Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | - |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | - |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How tall (seat height) is a Yamaha WR 250 F?
The Yamaha WR 250 F seat height is 998 mm (39.3 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Yamaha WR 250 F has?
The Yamaha WR 250 F has 5 gears.
The Yamaha WR 250 F seat height is 998 mm (39.3 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Yamaha WR 250 F has?
The Yamaha WR 250 F has 5 gears.