Yamaha Warrior Specs
(2007)
Key Specs
V2, four-stroke
5-speed
Yamaha Warrior General Information |
|
| Brand | Yamaha |
| Model | Yamaha Warrior |
| Start year | 2007 |
| Year | 2007 |
| Category | Custom / cruiser |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Yamaha Warrior Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | - |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,666 mm (65.6 inches) |
| Length | 2,385 mm (93.9 inches) |
| Width | 935 mm (36.8 inches) |
| Height | 1,120 mm (44.1 inches) |
| Seat Height | 729 mm (28.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | 155 mm (6.1 inches) |
| Trail size | - |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | 120/70-ZR18 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 200/50-ZR17 |
| Front brakes | Double disc |
| Rear brakes | Single disc |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 298 mm (11.7 inches) |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 282 mm (11.1 inches) |
| Curb Weight (including fluids) | - |
| Dry Weight | 278.1 kg (613.0 pounds) |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | - |
| Fuel Tank Capacity | - |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | - |
| Front Suspension Travel | - |
| Rear Suspension | Single shock, link-type w/adjustable preload and rebound damping |
| Rear Suspension Travel | 109 mm (4.3 inches) |
Yamaha Warrior Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | V2, four-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | Injection. Twin-bore w/throttle position sensor |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 1671.58 ccm (102.00 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 97.0 x 113.0 mm (3.8 x 4.4 inches) |
| Compression Ratio | - |
| Number of valves per cylinder | 4 |
| Camshaft Valvetrain Configuration | DOHC |
| Maximum power - Output - Horsepower | - |
| Maximum torque | - |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Air |
| Lubrication system | - |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission type, final drive ratio | Belt |
| Clutch type | - |
| Driveline | - |
Yamaha Warrior Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Yamaha Warrior Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | Digital TCI |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | Electric |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How much does a Yamaha Warrior weighs?
The Yamaha Warrior weighs 278.1 kg (613.0 pounds).
How tall (seat height) is a Yamaha Warrior?
The Yamaha Warrior seat height is 729 mm (28.7 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Yamaha Warrior has?
The Yamaha Warrior has 5 gears.
The Yamaha Warrior weighs 278.1 kg (613.0 pounds).
How tall (seat height) is a Yamaha Warrior?
The Yamaha Warrior seat height is 729 mm (28.7 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Yamaha Warrior has?
The Yamaha Warrior has 5 gears.