Yamaha Vox Deluxe Specs
(2012)
Key Specs
Single cylinder, four-stroke
4 HP
4.16 PS / 3 kW
4.16 PS / 3 kW
153 MPG
1.54 L/100 km
183 MPG UK
1.54 L/100 km
183 MPG UK
Automatic
Yamaha Vox Deluxe General Information |
|
| Brand | Yamaha |
| Model | Yamaha Vox Deluxe |
| Start year | 2012 |
| Year | 2012 |
| Category | Scooter |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Yamaha Vox Deluxe Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | Backbone |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,280 mm (50.4 inches) |
| Length | 1,855 mm (73.0 inches) |
| Width | 725 mm (28.5 inches) |
| Height | 1,045 mm (41.1 inches) |
| Seat Height | 735 mm (28.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | 115 mm (4.5 inches) |
| Trail size | 84 mm (3.3 inches) |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | 120/90-10 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 120/90-10 |
| Front brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Rear brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | - |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | - |
| Curb Weight (including fluids) | - |
| Dry Weight | 88.0 kg (194.0 pounds) |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | 0.0473 HP/kg |
| Fuel Tank Capacity | 4.50 litres (1.19 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | 34 liters of storage space |
| Front Suspension | Telescopic |
| Front Suspension Travel | - |
| Rear Suspension | Swing unit |
| Rear Suspension Travel | - |
Yamaha Vox Deluxe Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | Single cylinder, four-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | Injection |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 49.00 ccm (2.99 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 38.0 x 43.5 mm (1.5 x 1.7 inches) |
| Compression Ratio | - |
| Number of valves per cylinder | 2 |
| Camshaft Valvetrain Configuration | SOHC |
| Maximum power - Output - Horsepower | 4.16 HP (3.0 kW) @ 8000 RPM |
| Maximum torque | 3.90 Nm (0.4 kgf-m or 2.9 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Air |
| Lubrication system | Wet sump |
| Engine oil capacity | 0.80 litres (0.85 quarts) |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | Automatic |
| Transmission type, final drive ratio | Belt |
| Clutch type | Dry, centrifugal shoe |
| Driveline | - |
Yamaha Vox Deluxe Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | 1.54 litres/100 km (64.9 km/l or 152.74 mpg) |
| CO2 emissions | 35.7 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Emissions | - |
Yamaha Vox Deluxe Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | TCI |
| Electrical Details | 12V, 4AH battery. |
| Starter Type | Electric |
| Instruments | - |
| Lights | Halogen bulb, 12V, 35/35W headlights |
How much horsepower does a Yamaha Vox Deluxe has?
The Yamaha Vox Deluxe has 4.16 HP (3.0 kW) @ 8000 RPM.
How much does a Yamaha Vox Deluxe weighs?
The Yamaha Vox Deluxe weighs 88.0 kg (194.0 pounds).
How tall (seat height) is a Yamaha Vox Deluxe?
The Yamaha Vox Deluxe seat height is 735 mm (28.9 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Yamaha Vox Deluxe has?
The Yamaha Vox Deluxe has Automatic gears.
The Yamaha Vox Deluxe has 4.16 HP (3.0 kW) @ 8000 RPM.
How much does a Yamaha Vox Deluxe weighs?
The Yamaha Vox Deluxe weighs 88.0 kg (194.0 pounds).
How tall (seat height) is a Yamaha Vox Deluxe?
The Yamaha Vox Deluxe seat height is 735 mm (28.9 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Yamaha Vox Deluxe has?
The Yamaha Vox Deluxe has Automatic gears.