Yamaha Vity Specs
(2011)
Key Specs
Single cylinder, four-stroke
8 HP
8.58 PS / 6 kW
8.58 PS / 6 kW
Automatic
243 lbs
/ 110.0 kg
/ 110.0 kg
Yamaha Vity General Information |
|
| Brand | Yamaha |
| Model | Yamaha Vity |
| Start year | 2011 |
| Year | 2011 |
| Category | Scooter |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Yamaha Vity Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | - |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,250 mm (49.2 inches) |
| Length | 1,860 mm (73.2 inches) |
| Width | 670 mm (26.4 inches) |
| Height | 1,045 mm (41.1 inches) |
| Seat Height | 730 mm (28.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | 95 mm (3.7 inches) |
| Trail size | - |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | 100/90-10 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 100/90-10 |
| Front brakes | Single disc |
| Rear brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 153 mm (6.0 inches) |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 110 mm (4.3 inches) |
| Curb Weight (including fluids) | 110.0 kg (242.5 pounds) |
| Dry Weight | 104.0 kg (229.3 pounds) |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | 0.0825 HP/kg |
| Fuel Tank Capacity | 5.50 litres (1.45 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | Underseat storage. Storage compartment in the steering column. Luggage rack. |
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Front Suspension Travel | 80 mm (3.1 inches) |
| Rear Suspension | Unit swing |
| Rear Suspension Travel | 65 mm (2.6 inches) |
Yamaha Vity Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | Single cylinder, four-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | Injection. EFI |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 125.00 ccm (7.63 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 51.5 x 60.0 mm (2.0 x 2.4 inches) |
| Compression Ratio | 9.5:1 |
| Number of valves per cylinder | - |
| Camshaft Valvetrain Configuration | SOHC |
| Maximum power - Output - Horsepower | 8.58 HP (6.3 kW) @ 7500 RPM |
| Maximum torque | 9.20 Nm (0.9 kgf-m or 6.8 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Air |
| Lubrication system | Wet sump |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | Automatic |
| Transmission type, final drive ratio | Belt |
| Clutch type | - |
| Driveline | V-Belt Automatic |
Yamaha Vity Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Yamaha Vity Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | TCI |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | Electric |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How much horsepower does a Yamaha Vity has?
The Yamaha Vity has 8.58 HP (6.3 kW) @ 7500 RPM.
How much does a Yamaha Vity weighs?
The Yamaha Vity weighs 104.0 kg (229.3 pounds).
How tall (seat height) is a Yamaha Vity?
The Yamaha Vity seat height is 730 mm (28.7 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Yamaha Vity has?
The Yamaha Vity has Automatic gears.
The Yamaha Vity has 8.58 HP (6.3 kW) @ 7500 RPM.
How much does a Yamaha Vity weighs?
The Yamaha Vity weighs 104.0 kg (229.3 pounds).
How tall (seat height) is a Yamaha Vity?
The Yamaha Vity seat height is 730 mm (28.7 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Yamaha Vity has?
The Yamaha Vity has Automatic gears.