Yamaha Virago 250 Specs
(2005)
Key Specs
V2, four-stroke
5-speed
Yamaha Virago 250 General Information |
|
| Brand | Yamaha |
| Model | Yamaha Virago 250 |
| Start year | 2005 |
| Year | 2005 |
| Category | Custom / cruiser |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Yamaha Virago 250 Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | - |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,491 mm (58.7 inches) |
| Length | 2,189 mm (86.2 inches) |
| Width | 813 mm (32.0 inches) |
| Height | 1,140 mm (44.9 inches) |
| Seat Height | 686 mm (27.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | - |
| Trail size | - |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | 110/90-V18 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 130/90-V15 |
| Front brakes | Single disc |
| Rear brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 282 mm (11.1 inches) |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 130 mm (5.1 inches) |
| Curb Weight (including fluids) | - |
| Dry Weight | - |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | - |
| Fuel Tank Capacity | 9.46 litres (2.50 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | Telescopic fork; |
| Front Suspension Travel | 140 mm (5.5 inches) |
| Rear Suspension | Twin shocks w/adjustable spring preload |
| Rear Suspension Travel | 99 mm (3.9 inches) |
Yamaha Virago 250 Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | V2, four-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | Carburettor |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 249.00 ccm (15.19 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 49.0 x 66.0 mm (1.9 x 2.6 inches) |
| Compression Ratio | 10.0:1 |
| Number of valves per cylinder | 4 |
| Camshaft Valvetrain Configuration | SOHC |
| Maximum power - Output - Horsepower | - |
| Maximum torque | - |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Air |
| Lubrication system | - |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission type, final drive ratio | Chain |
| Clutch type | - |
| Driveline | - |
Yamaha Virago 250 Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Yamaha Virago 250 Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | - |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | - |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How tall (seat height) is a Yamaha Virago 250?
The Yamaha Virago 250 seat height is 686 mm (27.0 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Yamaha Virago 250 has?
The Yamaha Virago 250 has 5 gears.
The Yamaha Virago 250 seat height is 686 mm (27.0 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Yamaha Virago 250 has?
The Yamaha Virago 250 has 5 gears.