Yamaha V Star Silverado Specs
(2010)
Key Specs
V2, four-stroke
49 MPG
4.8 L/100 km
59 MPG UK
4.8 L/100 km
59 MPG UK
5-speed
582 lbs
/ 264.4 kg
/ 264.4 kg
Yamaha V Star Silverado General Information |
|
| Brand | Yamaha |
| Model | Yamaha V Star Silverado |
| Start year | 2010 |
| Year | 2010 |
| Category | Touring |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Yamaha V Star Silverado Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | Steel; hidden shock |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,626 mm (64.0 inches) |
| Length | 2,451 mm (96.5 inches) |
| Width | 930 mm (36.6 inches) |
| Height | 1,105 mm (43.5 inches) |
| Seat Height | 709 mm (27.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | - |
| Trail size | - |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | 130/90-16 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 170/80-15 |
| Front brakes | Single disc |
| Rear brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 298 mm (11.7 inches) |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 200 mm (7.9 inches) |
| Curb Weight (including fluids) | 264.4 kg (583.0 pounds) |
| Dry Weight | - |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | - |
| Fuel Tank Capacity | 15.89 litres (4.20 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Front Suspension Travel | 140 mm (5.5 inches) |
| Rear Suspension | Single shock |
| Rear Suspension Travel | 99 mm (3.9 inches) |
Yamaha V Star Silverado Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | V2, four-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | Carburettor |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 942.00 ccm (57.48 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 81.0 x 63.0 mm (3.2 x 2.5 inches) |
| Compression Ratio | 9.0:1 |
| Number of valves per cylinder | 2 |
| Camshaft Valvetrain Configuration | SOHC |
| Maximum power - Output - Horsepower | - |
| Maximum torque | - |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Air |
| Lubrication system | - |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission type, final drive ratio | Shaft drive (cardan) |
| Clutch type | Wet multiplate clutch |
| Driveline | - |
Yamaha V Star Silverado Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | 4.80 litres/100 km (20.8 km/l or 49.00 mpg) |
| CO2 emissions | 111.4 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Emissions | - |
Yamaha V Star Silverado Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | TCI: Transistor Controlled Ignition |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | Electric |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How tall (seat height) is a Yamaha V Star Silverado?
The Yamaha V Star Silverado seat height is 709 mm (27.9 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Yamaha V Star Silverado has?
The Yamaha V Star Silverado has 5 gears.
The Yamaha V Star Silverado seat height is 709 mm (27.9 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Yamaha V Star Silverado has?
The Yamaha V Star Silverado has 5 gears.