Yamaha V Star Custom Specs
(2011)
Key Specs
V2, four-stroke
49 MPG
4.81 L/100 km
59 MPG UK
4.81 L/100 km
59 MPG UK
5-speed
511 lbs
/ 232.7 kg
/ 232.7 kg
Yamaha V Star Custom General Information |
|
| Brand | Yamaha |
| Model | Yamaha V Star Custom |
| Start year | 2011 |
| Year | 2011 |
| Category | Custom / cruiser |
| Factory Warranty (Years / miles) | 1 Year (Limited Factory Warranty) |
Yamaha V Star Custom Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | Steel |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,610 mm (63.4 inches) |
| Length | 2,337 mm (92.0 inches) |
| Width | 879 mm (34.6 inches) |
| Height | 1,067 mm (42.0 inches) |
| Seat Height | 696 mm (27.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | 140 mm (5.5 inches) |
| Trail size | - |
| Wheels details | Spoke |
| Front Tyres - Rims dimensions | 100/90-19 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 170/80-15 |
| Front brakes | Single disc |
| Rear brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 298 mm (11.7 inches) |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 200 mm (7.9 inches) |
| Curb Weight (including fluids) | 232.7 kg (513.0 pounds) |
| Dry Weight | - |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | - |
| Fuel Tank Capacity | 15.90 litres (4.20 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | 41mm telescopic fork |
| Front Suspension Travel | 140 mm (5.5 inches) |
| Rear Suspension | Single shock |
| Rear Suspension Travel | 86 mm (3.4 inches) |
Yamaha V Star Custom Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | V2, four-stroke |
| Engine details | 70-degree V-twin. Ceramic-composite, cylinder-bore plating. |
| Fuel system | - |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 655.52 ccm (40.00 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 81.0 x 63.0 mm (3.2 x 2.5 inches) |
| Compression Ratio | 9.0:1 |
| Number of valves per cylinder | - |
| Camshaft Valvetrain Configuration | SOHC |
| Maximum power - Output - Horsepower | - |
| Maximum torque | - |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Air |
| Lubrication system | - |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission type, final drive ratio | Shaft drive (cardan) |
| Clutch type | Wet, multiplate |
| Driveline | - |
Yamaha V Star Custom Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | 4.81 litres/100 km (20.8 km/l or 48.90 mpg) |
| CO2 emissions | 111.6 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Emissions | 3-way catalyst technology |
Yamaha V Star Custom Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | TCI: Transistor Controlled Ignition |
| Electrical Details | Maintenance-free 12V 10AH battery |
| Starter Type | Electric |
| Instruments | - |
| Lights | Chrome 60/55-watt halogen headlight |
How tall (seat height) is a Yamaha V Star Custom?
The Yamaha V Star Custom seat height is 696 mm (27.4 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Yamaha V Star Custom has?
The Yamaha V Star Custom has 5 gears.
The Yamaha V Star Custom seat height is 696 mm (27.4 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Yamaha V Star Custom has?
The Yamaha V Star Custom has 5 gears.