Yamaha V Star 1100 Classic Specs
(2012)
Key Specs
V2, four-stroke
44 MPG
5.35 L/100 km
53 MPG UK
5.35 L/100 km
53 MPG UK
5-speed
626 lbs
/ 284.9 kg
/ 284.9 kg
Yamaha V Star 1100 Classic General Information |
|
| Brand | Yamaha |
| Model | Yamaha V Star 1100 Classic |
| Start year | 2012 |
| Year | 2012 |
| Category | Custom / cruiser |
| Factory Warranty (Years / miles) | 1 Year (Limited Factory Warranty) |
Yamaha V Star 1100 Classic Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | Steel; hidden shock |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,646 mm (64.8 inches) |
| Length | 2,464 mm (97.0 inches) |
| Width | 945 mm (37.2 inches) |
| Height | 1,100 mm (43.3 inches) |
| Seat Height | 709 mm (27.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | 140 mm (5.5 inches) |
| Trail size | 102 mm (4.0 inches) |
| Wheels details | 7-spoke cast |
| Front Tyres - Rims dimensions | 130/90-16 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 170/80-15 |
| Front brakes | Double disc. Hydraulic |
| Rear brakes | Single disc. Hydraulic |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 298 mm (11.7 inches) |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 282 mm (11.1 inches) |
| Curb Weight (including fluids) | 284.9 kg (628.0 pounds) |
| Dry Weight | - |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | - |
| Fuel Tank Capacity | 17.03 litres (4.50 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Front Suspension Travel | 140 mm (5.5 inches) |
| Rear Suspension | Single shock |
| Rear Suspension Travel | 114 mm (4.5 inches) |
Yamaha V Star 1100 Classic Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | V2, four-stroke |
| Engine details | 75-degree V-twin. Ceramic-composite, cylinder-bore plating. |
| Fuel system | Carburettor. (2) 37mm Mikuni ; throttle position sensor |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 1065.22 ccm (65.00 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 95.0 x 75.0 mm (3.7 x 3.0 inches) |
| Compression Ratio | 8.3:1 |
| Number of valves per cylinder | 2 |
| Camshaft Valvetrain Configuration | SOHC |
| Maximum power - Output - Horsepower | - |
| Maximum torque | - |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Air |
| Lubrication system | - |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | Dual shotgun-style staggered pipes |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission type, final drive ratio | Shaft drive (cardan) |
| Clutch type | Multiplate wet |
| Driveline | - |
Yamaha V Star 1100 Classic Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | 5.35 litres/100 km (18.7 km/l or 43.97 mpg) |
| CO2 emissions | 124.1 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Emissions | - |
Yamaha V Star 1100 Classic Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | TCI |
| Electrical Details | Maintenance-free 12V 14AH battery |
| Starter Type | Electric |
| Instruments | - |
| Lights | Chrome 12V 60/55-watt halogen headlight |
How tall (seat height) is a Yamaha V Star 1100 Classic?
The Yamaha V Star 1100 Classic seat height is 709 mm (27.9 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Yamaha V Star 1100 Classic has?
The Yamaha V Star 1100 Classic has 5 gears.
The Yamaha V Star 1100 Classic seat height is 709 mm (27.9 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Yamaha V Star 1100 Classic has?
The Yamaha V Star 1100 Classic has 5 gears.