Yamaha V Max Specs
(2005)
Key Specs
V4, four-stroke
5-speed
Yamaha V Max General Information |
|
| Brand | Yamaha |
| Model | Yamaha V Max |
| Start year | 2005 |
| Year | 2005 |
| Category | Custom / cruiser |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Yamaha V Max Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | - |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,590 mm (62.6 inches) |
| Length | 2,301 mm (90.6 inches) |
| Width | 795 mm (31.3 inches) |
| Height | 1,161 mm (45.7 inches) |
| Seat Height | 765 mm (30.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | - |
| Trail size | - |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | 110/90-V18 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 150/90-V15 |
| Front brakes | Double disc |
| Rear brakes | Single disc |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 298 mm (11.7 inches) |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 282 mm (11.1 inches) |
| Curb Weight (including fluids) | - |
| Dry Weight | - |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | - |
| Fuel Tank Capacity | 15.14 litres (4.00 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | 40mm telescopic fork w/air-assist |
| Front Suspension Travel | 140 mm (5.5 inches) |
| Rear Suspension | Dual shocks w/adjustable spring preload and rebound damping |
| Rear Suspension Travel | 100 mm (3.9 inches) |
Yamaha V Max Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | V4, four-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | Carburettor |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 649.00 ccm (39.60 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 76.0 x 66.0 mm (3.0 x 2.6 inches) |
| Compression Ratio | 10.5:1 |
| Number of valves per cylinder | 4 |
| Camshaft Valvetrain Configuration | DOHC |
| Maximum power - Output - Horsepower | - |
| Maximum torque | - |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | - |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission type, final drive ratio | Shaft drive (cardan) |
| Clutch type | - |
| Driveline | - |
Yamaha V Max Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Yamaha V Max Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | - |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | - |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How tall (seat height) is a Yamaha V Max?
The Yamaha V Max seat height is 765 mm (30.1 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Yamaha V Max has?
The Yamaha V Max has 5 gears.
The Yamaha V Max seat height is 765 mm (30.1 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Yamaha V Max has?
The Yamaha V Max has 5 gears.