Yamaha TZ 250 Specs
(2002)
Key Specs
V2, two-stroke
86 HP
86.90 PS / 64 kW
86.90 PS / 64 kW
Yamaha TZ 250 General Information |
|
| Brand | Yamaha |
| Model | Yamaha TZ 250 |
| Start year | 2002 |
| Year | 2002 |
| Category | Sport |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Yamaha TZ 250 Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | - |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,345 mm (53.0 inches) |
| Length | 1,957 mm (77.0 inches) |
| Width | 650 mm (25.6 inches) |
| Height | 1,077 mm (42.4 inches) |
| Seat Height | 773 mm (30.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | 119 mm (4.7 inches) |
| Trail size | - |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | 120/60-R17 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 165/55-R17 |
| Front brakes | Dual disc |
| Rear brakes | Single disc |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 298 mm (11.7 inches) |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 185 mm (7.3 inches) |
| Curb Weight (including fluids) | - |
| Dry Weight | 104.0 kg (229.3 pounds) |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | 0.8356 HP/kg |
| Fuel Tank Capacity | - |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | - |
| Front Suspension Travel | 110 mm (4.3 inches) |
| Rear Suspension | - |
| Rear Suspension Travel | 113 mm (4.4 inches) |
Yamaha TZ 250 Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | V2, two-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | - |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 249.00 ccm (15.19 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 56.0 x 50.7 mm (2.2 x 2.0 inches) |
| Compression Ratio | 8.2:1 |
| Number of valves per cylinder | - |
| Camshaft Valvetrain Configuration | - |
| Maximum power - Output - Horsepower | 86.90 HP (63.4 kW) @ 12250 RPM |
| Maximum torque | 50.00 Nm (5.1 kgf-m or 36.9 ft.lbs) @ 11750 RPM |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | - |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | - |
| Transmission type, final drive ratio | - |
| Clutch type | - |
| Driveline | - |
Yamaha TZ 250 Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Yamaha TZ 250 Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | - |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | - |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How much horsepower does a Yamaha TZ 250 has?
The Yamaha TZ 250 has 86.90 HP (63.4 kW) @ 12250 RPM.
How much does a Yamaha TZ 250 weighs?
The Yamaha TZ 250 weighs 104.0 kg (229.3 pounds).
How tall (seat height) is a Yamaha TZ 250?
The Yamaha TZ 250 seat height is 773 mm (30.4 inches) If adjustable, lowest setting.
The Yamaha TZ 250 has 86.90 HP (63.4 kW) @ 12250 RPM.
How much does a Yamaha TZ 250 weighs?
The Yamaha TZ 250 weighs 104.0 kg (229.3 pounds).
How tall (seat height) is a Yamaha TZ 250?
The Yamaha TZ 250 seat height is 773 mm (30.4 inches) If adjustable, lowest setting.