Yamaha TW 125 Specs
(2004)
Key Specs
Single cylinder, four-stroke
12 HP
11.80 PS / 9 kW
11.80 PS / 9 kW
Yamaha TW 125 General Information |
|
| Brand | Yamaha |
| Model | Yamaha TW 125 |
| Start year | 2004 |
| Year | 2004 |
| Category | Enduro / offroad |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Yamaha TW 125 Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | - |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,350 mm (53.1 inches) |
| Length | 2,135 mm (84.1 inches) |
| Width | 820 mm (32.3 inches) |
| Height | 1,120 mm (44.1 inches) |
| Seat Height | 805 mm (31.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | 260 mm (10.2 inches) |
| Trail size | - |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | 130/80-18 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 180/80-14 |
| Front brakes | Single disc |
| Rear brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 220 mm (8.7 inches) |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 130 mm (5.1 inches) |
| Curb Weight (including fluids) | - |
| Dry Weight | 118.0 kg (260.1 pounds) |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | 0.1000 HP/kg |
| Fuel Tank Capacity | - |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | Telescopic forks |
| Front Suspension Travel | 150 mm (5.9 inches) |
| Rear Suspension | Swingarm Monocross |
| Rear Suspension Travel | 150 mm (5.9 inches) |
Yamaha TW 125 Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | Single cylinder, four-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | - |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 124.00 ccm (7.57 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 57.0 x 48.8 mm (2.2 x 1.9 inches) |
| Compression Ratio | 10.0:1 |
| Number of valves per cylinder | - |
| Camshaft Valvetrain Configuration | SOHC |
| Maximum power - Output - Horsepower | 11.80 HP (8.6 kW) @ 12000 RPM |
| Maximum torque | 9.70 Nm (1.0 kgf-m or 7.2 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Air |
| Lubrication system | - |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | - |
| Transmission type, final drive ratio | Chain |
| Clutch type | - |
| Driveline | - |
Yamaha TW 125 Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Yamaha TW 125 Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | - |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | - |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How much horsepower does a Yamaha TW 125 has?
The Yamaha TW 125 has 11.80 HP (8.6 kW) @ 12000 RPM.
How much does a Yamaha TW 125 weighs?
The Yamaha TW 125 weighs 118.0 kg (260.1 pounds).
How tall (seat height) is a Yamaha TW 125?
The Yamaha TW 125 seat height is 805 mm (31.7 inches) If adjustable, lowest setting.
The Yamaha TW 125 has 11.80 HP (8.6 kW) @ 12000 RPM.
How much does a Yamaha TW 125 weighs?
The Yamaha TW 125 weighs 118.0 kg (260.1 pounds).
How tall (seat height) is a Yamaha TW 125?
The Yamaha TW 125 seat height is 805 mm (31.7 inches) If adjustable, lowest setting.