Yamaha TT-R50E Specs
(2012)
Key Specs
Single cylinder, four-stroke
3-speed
123 lbs
/ 56.7 kg
/ 56.7 kg
Yamaha TT-R50E General Information |
|
| Brand | Yamaha |
| Model | Yamaha TT-R50E |
| Start year | 2012 |
| Year | 2012 |
| Category | Enduro / offroad |
| Factory Warranty (Years / miles) | 90 Day (Limited Factory Warranty) |
Yamaha TT-R50E Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | - |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 930 mm (36.6 inches) |
| Length | 1,306 mm (51.4 inches) |
| Width | 594 mm (23.4 inches) |
| Height | 775 mm (30.5 inches) |
| Seat Height | 554 mm (21.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | 135 mm (5.3 inches) |
| Trail size | - |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | 2.50-10 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 2.50-10 |
| Front brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Rear brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | - |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | - |
| Curb Weight (including fluids) | 56.7 kg (125.0 pounds) |
| Dry Weight | - |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | - |
| Fuel Tank Capacity | 3.10 litres (0.82 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | Inverted telescopic fork |
| Front Suspension Travel | 97 mm (3.8 inches) |
| Rear Suspension | Single shock |
| Rear Suspension Travel | 71 mm (2.8 inches) |
Yamaha TT-R50E Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | Single cylinder, four-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | Carburettor. Mikuni VM11 |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 49.00 ccm (2.99 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 36.0 x 48.6 mm (1.4 x 1.9 inches) |
| Compression Ratio | 9.5:1 |
| Number of valves per cylinder | 2 |
| Camshaft Valvetrain Configuration | SOHC |
| Maximum power - Output - Horsepower | - |
| Maximum torque | - |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Air |
| Lubrication system | - |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | 3-speed |
| Transmission type, final drive ratio | Chain |
| Clutch type | Automatic |
| Driveline | - |
Yamaha TT-R50E Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Yamaha TT-R50E Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | CDI |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | Electric |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How tall (seat height) is a Yamaha TT-R50E?
The Yamaha TT-R50E seat height is 554 mm (21.8 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Yamaha TT-R50E has?
The Yamaha TT-R50E has 3 gears.
The Yamaha TT-R50E seat height is 554 mm (21.8 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Yamaha TT-R50E has?
The Yamaha TT-R50E has 3 gears.