Yamaha TT-R110E Specs
(2013)
Key Specs
Single cylinder, four-stroke
4-speed
159 lbs
/ 72.1 kg
/ 72.1 kg
Yamaha TT-R110E General Information |
|
| Brand | Yamaha |
| Model | Yamaha TT-R110E |
| Start year | 2013 |
| Year | 2013 |
| Category | Enduro / offroad |
| Factory Warranty (Years / miles) | 90 Day (Limited Factory Warranty) |
Yamaha TT-R110E Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | Steel, diamond-type-design |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,080 mm (42.5 inches) |
| Length | 1,565 mm (61.6 inches) |
| Width | 681 mm (26.8 inches) |
| Height | 922 mm (36.3 inches) |
| Seat Height | 671 mm (26.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | 180 mm (7.1 inches) |
| Trail size | - |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | 2.50-14 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 3.00-12 |
| Front brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Rear brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 95 mm (3.7 inches) |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 110 mm (4.3 inches) |
| Curb Weight (including fluids) | 72.1 kg (159.0 pounds) |
| Dry Weight | - |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | - |
| Fuel Tank Capacity | 3.79 litres (1.00 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | 31mm Telescopic fork, coil spring/oil damper, 4.5-in travel |
| Front Suspension Travel | - |
| Rear Suspension | Swingarm (Monocross ), coil spring/gas-oil damper, 4.3-in travel |
| Rear Suspension Travel | - |
Yamaha TT-R110E Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | Single cylinder, four-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | - |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 110.00 ccm (6.71 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 51.0 x 54.0 mm (2.0 x 2.1 inches) |
| Compression Ratio | 9.3:1 |
| Number of valves per cylinder | - |
| Camshaft Valvetrain Configuration | SOHC |
| Maximum power - Output - Horsepower | - |
| Maximum torque | - |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Air |
| Lubrication system | - |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | 4-speed |
| Transmission type, final drive ratio | Chain |
| Clutch type | Multiplate wet clutch |
| Driveline | - |
Yamaha TT-R110E Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Yamaha TT-R110E Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | CDI |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | - |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How tall (seat height) is a Yamaha TT-R110E?
The Yamaha TT-R110E seat height is 671 mm (26.4 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Yamaha TT-R110E has?
The Yamaha TT-R110E has 4 gears.
The Yamaha TT-R110E seat height is 671 mm (26.4 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Yamaha TT-R110E has?
The Yamaha TT-R110E has 4 gears.