Yamaha TT-R 90 E Specs
(2006)
Key Specs
Single cylinder, four-stroke
5 HP
5.49 PS / 4 kW
5.49 PS / 4 kW
Yamaha TT-R 90 E General Information |
|
| Brand | Yamaha |
| Model | Yamaha TT-R 90 E |
| Start year | 2006 |
| Year | 2006 |
| Category | Minibike, cross |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Yamaha TT-R 90 E Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | - |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,040 mm (40.9 inches) |
| Length | 1,525 mm (60.0 inches) |
| Width | 605 mm (23.8 inches) |
| Height | 865 mm (34.1 inches) |
| Seat Height | 625 mm (24.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | 172 mm (6.8 inches) |
| Trail size | - |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | - |
| Rear Tyres - Rims dimensions | - |
| Front brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Rear brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 95 mm (3.7 inches) |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 110 mm (4.3 inches) |
| Curb Weight (including fluids) | - |
| Dry Weight | 60.0 kg (132.3 pounds) |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | 0.0915 HP/kg |
| Fuel Tank Capacity | - |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Front Suspension Travel | 110 mm (4.3 inches) |
| Rear Suspension | Swinging arm (monocross) |
| Rear Suspension Travel | 160 mm (6.3 inches) |
Yamaha TT-R 90 E Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | Single cylinder, four-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | - |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 89.00 ccm (5.43 cubic inches) |
| Bore x Stroke | - |
| Compression Ratio | - |
| Number of valves per cylinder | - |
| Camshaft Valvetrain Configuration | SOHC |
| Maximum power - Output - Horsepower | 5.49 HP (4.0 kW) @ 7000 RPM |
| Maximum torque | 6.10 Nm (0.6 kgf-m or 4.5 ft.lbs) @ 5950 RPM |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | - |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | - |
| Transmission type, final drive ratio | Chain |
| Clutch type | Wet, multiple disc |
| Driveline | - |
Yamaha TT-R 90 E Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Yamaha TT-R 90 E Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | TCI |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | Electric |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How much horsepower does a Yamaha TT-R 90 E has?
The Yamaha TT-R 90 E has 5.49 HP (4.0 kW) @ 7000 RPM.
How much does a Yamaha TT-R 90 E weighs?
The Yamaha TT-R 90 E weighs 60.0 kg (132.3 pounds).
How tall (seat height) is a Yamaha TT-R 90 E?
The Yamaha TT-R 90 E seat height is 625 mm (24.6 inches) If adjustable, lowest setting.
The Yamaha TT-R 90 E has 5.49 HP (4.0 kW) @ 7000 RPM.
How much does a Yamaha TT-R 90 E weighs?
The Yamaha TT-R 90 E weighs 60.0 kg (132.3 pounds).
How tall (seat height) is a Yamaha TT-R 90 E?
The Yamaha TT-R 90 E seat height is 625 mm (24.6 inches) If adjustable, lowest setting.