Yamaha TT 350 Specs
(1991)
Key Specs
Single cylinder, four-stroke
33 HP
33.00 PS / 24 kW
33.00 PS / 24 kW
81 Mph
130.0 km/h
130.0 km/h
6-speed
Yamaha TT 350 General Information |
|
| Brand | Yamaha |
| Model | Yamaha TT 350 |
| Start year | 1991 |
| Year | 1991 |
| Category | Enduro / offroad |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Yamaha TT 350 Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | Steel, single downtube |
| Seat details | - |
| Wheelbase | - |
| Length | - |
| Width | - |
| Height | - |
| Seat Height | 920 mm (36.2 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | - |
| Trail size | - |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | - |
| Rear Tyres - Rims dimensions | - |
| Front brakes | Single disc |
| Rear brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | - |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | - |
| Curb Weight (including fluids) | - |
| Dry Weight | 130.0 kg (286.6 pounds) |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | 0.2538 HP/kg |
| Fuel Tank Capacity | - |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | Showa 41mm |
| Front Suspension Travel | - |
| Rear Suspension | Monocross |
| Rear Suspension Travel | - |
Yamaha TT 350 Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | Single cylinder, four-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | Carburettor |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 346.00 ccm (21.11 cubic inches) |
| Bore x Stroke | - |
| Compression Ratio | - |
| Number of valves per cylinder | - |
| Camshaft Valvetrain Configuration | Membrane |
| Maximum power - Output - Horsepower | 33.00 HP (24.1 kW) |
| Maximum torque | - |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Air |
| Lubrication system | - |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission type, final drive ratio | Chain |
| Clutch type | - |
| Driveline | - |
Yamaha TT 350 Performance |
|
| Top Speed | 130.0 km/h (80.8 mph) |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Yamaha TT 350 Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | CDI |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | Electric & kick |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How much horsepower does a Yamaha TT 350 has?
The Yamaha TT 350 has 33.00 HP (24.1 kW).
How fast is a Yamaha TT 350?
The Yamaha TT 350 top speed is 130.0 km/h (80.8 mph).
How much does a Yamaha TT 350 weighs?
The Yamaha TT 350 weighs 130.0 kg (286.6 pounds).
How tall (seat height) is a Yamaha TT 350?
The Yamaha TT 350 seat height is 920 mm (36.2 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Yamaha TT 350 has?
The Yamaha TT 350 has 6 gears.
The Yamaha TT 350 has 33.00 HP (24.1 kW).
How fast is a Yamaha TT 350?
The Yamaha TT 350 top speed is 130.0 km/h (80.8 mph).
How much does a Yamaha TT 350 weighs?
The Yamaha TT 350 weighs 130.0 kg (286.6 pounds).
How tall (seat height) is a Yamaha TT 350?
The Yamaha TT 350 seat height is 920 mm (36.2 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Yamaha TT 350 has?
The Yamaha TT 350 has 6 gears.