Yamaha TT 225 Specs
(1987)
Key Specs
Single cylinder, four-stroke
6-speed
Yamaha TT 225 General Information |
|
| Brand | Yamaha |
| Model | Yamaha TT 225 |
| Start year | 1987 |
| Year | 1987 |
| Category | Enduro / offroad |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Yamaha TT 225 Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | Steel |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,374 mm (54.1 inches) |
| Length | 2,065 mm (81.3 inches) |
| Width | 800 mm (31.5 inches) |
| Height | 1,181 mm (46.5 inches) |
| Seat Height | 884 mm (34.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | 305 mm (12.0 inches) |
| Trail size | - |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | Pirelli-MT320H |
| Rear Tyres - Rims dimensions | Pirelli-MT320 |
| Front brakes | Single disc |
| Rear brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 220 mm (8.7 inches) |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 130 mm (5.1 inches) |
| Curb Weight (including fluids) | - |
| Dry Weight | 100.7 kg (222.0 pounds) |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | - |
| Fuel Tank Capacity | 7.94 litres (2.10 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | Telescope Forks |
| Front Suspension Travel | 239 mm (9.4 inches) |
| Rear Suspension | Link Type single shock |
| Rear Suspension Travel | 221 mm (8.7 inches) |
Yamaha TT 225 Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | Single cylinder, four-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | Carburettor. 26mm teikei |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 223.00 ccm (13.61 cubic inches) |
| Bore x Stroke | - |
| Compression Ratio | - |
| Number of valves per cylinder | 2 |
| Camshaft Valvetrain Configuration | SOHC |
| Maximum power - Output - Horsepower | - |
| Maximum torque | - |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Air |
| Lubrication system | - |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission type, final drive ratio | Chain |
| Clutch type | - |
| Driveline | - |
Yamaha TT 225 Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Yamaha TT 225 Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | CDI |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | Kick |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How much does a Yamaha TT 225 weighs?
The Yamaha TT 225 weighs 100.7 kg (222.0 pounds).
How tall (seat height) is a Yamaha TT 225?
The Yamaha TT 225 seat height is 884 mm (34.8 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Yamaha TT 225 has?
The Yamaha TT 225 has 6 gears.
The Yamaha TT 225 weighs 100.7 kg (222.0 pounds).
How tall (seat height) is a Yamaha TT 225?
The Yamaha TT 225 seat height is 884 mm (34.8 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Yamaha TT 225 has?
The Yamaha TT 225 has 6 gears.