Yamaha TMAX White Max ABS Specs
(2010)
Key Specs
Twin, four-stroke
42 HP
42.91 PS / 32 kW
42.91 PS / 32 kW
Automatic
498 lbs
/ 226.0 kg
/ 226.0 kg
Yamaha TMAX White Max ABS General Information |
|
| Brand | Yamaha |
| Model | Yamaha TMAX White Max ABS |
| Start year | 2010 |
| Year | 2010 |
| Category | Scooter |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Yamaha TMAX White Max ABS Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | - |
| Seat details | - |
| Wheelbase | - |
| Length | 2,195 mm (86.4 inches) |
| Width | 775 mm (30.5 inches) |
| Height | 1,445 mm (56.9 inches) |
| Seat Height | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | 125 mm (4.9 inches) |
| Trail size | - |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | 120/70-15 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 160/60-15 |
| Front brakes | Double disc. ABS |
| Rear brakes | Single disc. ABS |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 267 mm (10.5 inches) |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 267 mm (10.5 inches) |
| Curb Weight (including fluids) | 226.0 kg (498.2 pounds) |
| Dry Weight | - |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | - |
| Fuel Tank Capacity | 15.00 litres (3.96 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Front Suspension Travel | - |
| Rear Suspension | Swingarm |
| Rear Suspension Travel | - |
Yamaha TMAX White Max ABS Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | Twin, four-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | Injection |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 499.00 ccm (30.45 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 66.0 x 73.0 mm (2.6 x 2.9 inches) |
| Compression Ratio | 11.0:1 |
| Number of valves per cylinder | - |
| Camshaft Valvetrain Configuration | DOHC |
| Maximum power - Output - Horsepower | 42.91 HP (31.3 kW) |
| Maximum torque | 45.00 Nm (4.6 kgf-m or 33.2 ft.lbs) @ 4600 RPM |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | Dry sump |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | Automatic |
| Transmission type, final drive ratio | Belt |
| Clutch type | - |
| Driveline | - |
Yamaha TMAX White Max ABS Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Yamaha TMAX White Max ABS Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | TCI |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | - |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How much horsepower does a Yamaha TMAX White Max ABS has?
The Yamaha TMAX White Max ABS has 42.91 HP (31.3 kW).
How tall (seat height) is a Yamaha TMAX White Max ABS?
The Yamaha TMAX White Max ABS seat height is 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Yamaha TMAX White Max ABS has?
The Yamaha TMAX White Max ABS has Automatic gears.
The Yamaha TMAX White Max ABS has 42.91 HP (31.3 kW).
How tall (seat height) is a Yamaha TMAX White Max ABS?
The Yamaha TMAX White Max ABS seat height is 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Yamaha TMAX White Max ABS has?
The Yamaha TMAX White Max ABS has Automatic gears.