Yamaha TMax ABS Specs
(2008)
Key Specs
Twin, four-stroke
42 HP
42.91 PS / 32 kW
42.91 PS / 32 kW
Automatic
Yamaha TMax ABS General Information |
|
| Brand | Yamaha |
| Model | Yamaha TMax ABS |
| Start year | 2008 |
| Year | 2008 |
| Category | Scooter |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Yamaha TMax ABS Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | - |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,580 mm (62.2 inches) |
| Length | 2,195 mm (86.4 inches) |
| Width | 775 mm (30.5 inches) |
| Height | - |
| Seat Height | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | 125 mm (4.9 inches) |
| Trail size | - |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | 120/70-15 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 160/60-15 |
| Front brakes | Double disc. ABS |
| Rear brakes | Single disc. ABS |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 267 mm (10.5 inches) |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 267 mm (10.5 inches) |
| Curb Weight (including fluids) | - |
| Dry Weight | 203.0 kg (447.5 pounds) |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | 0.2114 HP/kg |
| Fuel Tank Capacity | 15.00 litres (3.96 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | Telescopic forks |
| Front Suspension Travel | 120 mm (4.7 inches) |
| Rear Suspension | Swingarm |
| Rear Suspension Travel | 104 mm (4.1 inches) |
Yamaha TMax ABS Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | Twin, four-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | Injection. Electronic Fuel Injection |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 499.00 ccm (30.45 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 66.0 x 73.0 mm (2.6 x 2.9 inches) |
| Compression Ratio | 11.0:1 |
| Number of valves per cylinder | - |
| Camshaft Valvetrain Configuration | DOHC |
| Maximum power - Output - Horsepower | 42.91 HP (31.3 kW) @ 7500 RPM |
| Maximum torque | 36.30 Nm (3.7 kgf-m or 26.8 ft.lbs) @ 3700 RPM |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | Dry sump |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | Automatic |
| Transmission type, final drive ratio | Belt |
| Clutch type | Wet, multiple-disc automatic |
| Driveline | - |
Yamaha TMax ABS Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Yamaha TMax ABS Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | TCI |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | Electric |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How much horsepower does a Yamaha TMax ABS has?
The Yamaha TMax ABS has 42.91 HP (31.3 kW) @ 7500 RPM.
How much does a Yamaha TMax ABS weighs?
The Yamaha TMax ABS weighs 203.0 kg (447.5 pounds).
How tall (seat height) is a Yamaha TMax ABS?
The Yamaha TMax ABS seat height is 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Yamaha TMax ABS has?
The Yamaha TMax ABS has Automatic gears.
The Yamaha TMax ABS has 42.91 HP (31.3 kW) @ 7500 RPM.
How much does a Yamaha TMax ABS weighs?
The Yamaha TMax ABS weighs 203.0 kg (447.5 pounds).
How tall (seat height) is a Yamaha TMax ABS?
The Yamaha TMax ABS seat height is 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Yamaha TMax ABS has?
The Yamaha TMax ABS has Automatic gears.